The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Phanagoria Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,519
Beğeni
10,430
Phanagoria [Φαναγόρεια] Antik KentiAntik dönem ismi Phanagoria [Φαναγόρεια] olan antik kent, Kimmer Boğazı'nın doğu kıyısında iki platoya yayılmış, Taman Yarımadasında MÖ 543'te Pers kralı Büyük Kiros ile olan çatışmaları sonucunda Küçük Asya'dan kaçmak zorunda kalan Teialı kolonistler tarafından kurulmuş antik Yunan şehridir. Panticapaeum antik kenti batı başkenti olmak üzere, Boğaziçi Krallığı'nın doğu başkenti ise Phanagoria [Φαναγόρεια] antik kentidir. Antik kent günümüz Rusya'nın Krasnodar Krayı'ndaki Sennoy'un batısında yer almaktadır.

Sfenks şeklinde pişmiş toprak kap. MÖ 5. yy. Phanagoria antik kentindeki bir kadın mezarından çıkan Demeter'in rahibesi.Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Phanagoria [Φαναγόρεια] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,519
Beğeni
10,430

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.