The title of the page

Phanagoria Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Phanagoria [Φαναγόρεια] Antik KentiAntik dönem ismi Phanagoria [Φαναγόρεια] olan antik kent, Kimmer Boğazı'nın doğu kıyısında iki platoya yayılmış, Taman Yarımadasında MÖ 543'te Pers kralı Büyük Kiros ile olan çatışmaları sonucunda Küçük Asya'dan kaçmak zorunda kalan Teialı kolonistler tarafından kurulmuş antik Yunan şehridir. Panticapaeum antik kenti batı başkenti olmak üzere, Boğaziçi Krallığı'nın doğu başkenti ise Phanagoria [Φαναγόρεια] antik kentidir. Antik kent günümüz Rusya'nın Krasnodar Krayı'ndaki Sennoy'un batısında yer almaktadır.

Sfenks şeklinde pişmiş toprak kap. MÖ 5. yy. Phanagoria antik kentindeki bir kadın mezarından çıkan Demeter'in rahibesi.Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Phanagoria [Φαναγόρεια] antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.