The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Phokis Delphi Antik Kenti

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,516
Beğeni
10,426
Delfi [Δελφοί] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin dünyada bilinen 10 örneği vardır. Antik sikke ön yüzde koçbaşı şeklinde iki Rhyton ve üzerlerinde iki yunus bulunmaktadır. Çevresinde ΔAΛΦI-KON - DALPHIKON lejantı.

Yunuslar Apollon için kutsaldır ve cinas türüdür. Aynı zamanda Delphi Yunus anlamına gelir. Antik kent adını Yunanca Yunus anlamına gelen Delphis [Δελφοί] kelimesinden almıştır. Tanrı Apollon ünlü mabedini burada kurmak için Yunus kılığına girmiştir.

Sikke arka yüzde her birinin kapağı bir yunus ve bir defne yaprağı serpiştirmesi ile süslenmiş dört tavan kasası şeklinde kare şeklindedir. Apollon Tapınağı'na ait olan süslü bir tavanı tasvir etmektedir.

Antik sikkenin ön yüzünde görülen Rhytons, köken olarak Pers kökenlidir ve bunların kullanımı, Herodotus'un bahsettiği gibi MÖ 479'da Plataea savaşından sonra Perslerden elde edilen ganimetler ile Yunan dünyasına yayılmıştır. Delfi sikkelerinde olmalarının nedeni muzaffer Yunanlılar tarafından Apollon'a adanan Pers ganimetlerinin bir parçasını oluşturmalarıdır.

Rhyton|Riton; hayvan başı ya da gövdesi biçiminde yapılmış antik kaplara verilen genel isimdir. Hem içki kabı olarak hem de dini törenlerde adak sıvısı olan libasyonu dökmek için kullanılmışlardır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Delfi [Δελφοί], antik Yunan dünyasında en önemli dört dini merkezinden biridir. Yunanistan'ın en önemli tarihi yerlerinden biridir ve en çok Kahini ile ünlüdür. Yunanistan’da Phokis bölgesinde, Parnassos Dağı’nın eteklerindedir. Eski Yunanlılar burasının dünyanın merkezi olduğunu düşünürlerdi.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DELFİ.jpg


Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.