Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pisidia Sagalassos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Pisidia Sagalassos [Σαγαλασσός] antik kentinde darb edilmiş Didrahmi kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SAGALASSOS.jpg


Sikke ön yüzde Zeus tasviri.
Arka tip Victory [Nike] ayakta sağ elinde çelenk.
Solda antik kentin ismi ΣAΓAΛAΣ – ΣEΩN / SAGALASSEON lejantı.

Antik dönem ismi Sagalassos [Σαγαλασσός] olan antik kent günümüz Burdur/Ağlasun ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sagalassos [Σαγαλασσός] Antik Kentiantik kenti aynı zamanda Antik Yunan'da Pisidya'nın başkentidir. Sagalassos [Σαγαλασσός] Antik Kenti Pisidya Bölgesi'nin Roma İmparatorluk Dönemi'nin en önemli şehridir.

Antik kentte bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi'ne aittir. Sagalassoslular M.Ö. 3'üncü bin yılın sonlarında Batı ve Güney Anadolu’da yaşayan Luvi kabilelerinin bir kolu olan Pisidya halkındandır. M.Ö. 333 yılında Büyük İskender, şehri ele geçirmiştir. Sagalassos [Σαγαλασσός] Antik Kenti, Seleucid [Seleukos] ve Attalid [Attalos] hakimiyetlerine girmiş, M.Ö. 25 yılında Galatia kralı Amyntas’ın, ardından da Augustus tarafından Roma İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.