Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pisidia Selge Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Selge [Σέλγη] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SELGE1.jpg


Sikke ön yüzde iki güreşçi boğuşuyor, aralarında AΛ - AL lejantı.
Arka tip sapancı atış pozisyonunda sağ alanda triskeles.
Solda antik kentin ismi ΣEΛΓEΩN - SELGEON lejantı.

Antik kentte darb edilmiş Stater kategorisindeki antik sikkeler ön yüzlerde Aspendos [Ἄσπενδος] Antik Kenti sikkelerinde olduğu gibi güreşen iki güreşçi tasvirleri arka tiplerde ΣΕΛΓΕΩΝ/SELGEON lejantları görülmektedir.

Antik dönem ismi Selge [Σέλγη] olan antik kent günümüz Antalya/Manavgat ilçesine bağlı Altınkaya [Zerk] köyü bölgesinde bulunmaktadır. Selge [Σέλγη] Antik Kenti denizden 1250 metre yükseklikte kurulmuştur. Antik kent seyyahların ve tüccarların uğrak noktalarından birisidir.

Selge [Σέλγη] Antik Kenti MÖ 547 Pers istilası öncesinde Lidya Krallığı’na bağlıydı. MÖ 334’te Büyük İskender gelene kadar da Pers egemenliği altında olmuş, antik kent Büyük İskender’e zorluk çıkarmayışının ödülünü ise Helenistik Dönem’de bağımsızlık kazanarak almıştır. En parlak zamanını Roma Dönemi’nde yaşayan antik kentin nüfusunun, Strabon 20 bin kişiye çıktığını anlatılmaktadır. Bu süreç halkın Hristiyanlaştığı Bizans Dönemi’ne kadar sürmektedir.