The title of the page

Plarasa Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
Plarasa [Πλάρασα] Antik KentiAntik dönem ismi Plarasa [Πλάρασα] olan antik kent günümüz Aydın/Karacasu ilçesine bağlı olan Bingeç köyü bölgesinde bulunmaktadır. Aphrodisias [Ἀφροδισιάς] Antik Kenti ilk kurulduğu yıllarda Plarasa [Πλάρασα] antik kentine bağlı olduğu bilinmektedir. Aphrodisias antik kentinin yaklaşık 14 km. kadar güneybatısında bulunmaktadır. Antik sikkeler üzerinde ve antik yazılı belgelerde Plarasa [Πλάρασα] antik kentinin adı genellikle Aphrodisias antik kentinden önce geçtiği için Plarasa [Πλάρασα] antik kentinin daha eski bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Antik kentin ismini Aphrodesias Plarasa olarak da görebiliriz. Roma imparatorluk Döneminde Plarasa [Πλάρασα] antik kentinin adı tüm yazılı belgelerden kaybolmuştur. Antik kente ait kalıntılar Bingeç köyünün çevresinde mimari parçalara dağınık halde rastlanmaktadır. Bu taşlardan bazıları Bingeç köy evlerinin duvarlarında kullanılmıştır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Plarasa [Πλάρασα] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.


 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.