Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Plautilla Muzaffer Venüs'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Plautilla'nın 202 yılında 14 yaşındaki Caracalla ile evlenmesi aşktan ziyade siyasi bir çıkar eylemidir. Plautilla'nın babası Plautianus beş yıl boyunca Caracalla'nın praetorian valisiydi ve bu evlilikle İmparatorluk ailesiyle bağlarını güçlendirmeye çalışmıştır. Plautilla'nın babası Fulvius Plautianus, yalnızca Praetorian Valisi değil, aynı zamanda Caracalla'nın babası Septimius Severus'un birinci dereceden kuzeniydi ve onun iktidara yükselişinin sadık bir destekçisiydi. MS 205 yılının Ocak ayında Plautilla'nın babası Severus'a karşı komplo kurmaktan tutuklandı. Plautianus'un gerçekten vatana ihanetten mi suçlu olduğu, yoksa bu suçlamanın uydurma mı olduğu hâlâ bir sırdır. Ne olursa olsun Plautilla'nın babası Fulvius Plautianus idam edildi ve atalarının topraklarına imparator tarafından el konuldu. Bu durumdan yararlanan Caracalla, Plautilla'dan boşandı ve onu kardeşi Fulvius Plautius Hortensianus ile birlikte sürgüne mahkum etti. İkisi ilk olarak hayatlarını Sicilya'da geçirmek üzere gönderildiler, ancak daha sonra çok daha küçük ve çok daha az nüfuslu Lipara adasına transfer edildiler. Nihayet MS 211'de, Septimius Severus'un ölümünden kısa süre sonra, talihsiz kardeşler Caracalla'nın emriyle gardiyanlar tarafından boğularak öldürülmüştür. İmparatoriçe Plautilla'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PLT.jpg


Sikke ön yüzde imparatoriçe Plautilla büstü. Soldan sağa PLAVTILLA AVGVSTA - [Fulvia] Plautilla Augusta: [Fulvia] Plautilla Saygıdeğer/Muhterem lejantı. Sikke arka yüzde elma tutan Venüs [Afrodit] ve önünde Cupid. Soldan sağa VENVS VICTRIX - Venus Victrix: Muzaffer Venüs lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PL.jpg