The title of the page

Pontos Amisos Antik Kenti

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,578
Beğeni
11,718
Amisos [ Αμισός ] antik kentinde darb edilmiş antik sikke.

ANTİKSİKKELERNÜMİZMATİK.COM02M67.jpg


Sikke ön yüzde Artemis, omuz üzerinde yay ve sadak.
Arka tip Tripod.
Soldan sağa antik kentin ismi ΑΜΙ-ΣΟΥ / AMISOU lejantı.

Antik dönem ismi Amisos [ Αμισός ] olan antik kent günümüz Samsun ilidir. Samsun kent merkezinin kuzeybatısındaki Toraman Tepe ve yamaçlarını kapsamaktadır. Kızılırmak [Halys] ve Yeşilırmak [İris] nehirlerinin deltaları arasında yer almaktadır. Amisos [ Αμισός ] konumu nedeniyle Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde hem siyasi hem de ekonomik olarak önemli bir rol oynamıştır. Amisos [ Αμισός ] antik kenti aynı zamanda Mithradates'in [ Μιθριδάτης ΣΤ΄ Ευπάτωρ ] büyük şehirlerinden biridir. Yerleşim yeri, M.Ö. 4. yüzyılda Toraman Tepe ve civarında yayılım göstermiştir. Antik kent Helenistik dönemde gelişen ticaret ağlarıyla çok güçlü konuma gelmiştir ve en parlak dönemini VI. Mithridates döneminde yaşamıştır.

MÖ 5. yüzyıl civarında antik kent ismi sikkeler üzerinde ΠEIPA/PEIRA olarak görülmektedir. VI. Mithridates döneminden sonraki sikkelerden itibaren Amisos adı antik sikkeler üzerinde kullanılmıştır.Amisos antik kentinde darb edilmiş olan diğer antik sikke görsellerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.