Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Postumus İmparatorun Dindarlığı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Üçüncü yüzyılda imparatorluk iktidarının gaspçısı ve otuz tiran olarak bilinen gruptan biri olan Marcus Cassius Latinius Postumus. Tarihçinin onu Augustus Saloninus'un ölümünün tüm sorumluluğundan kurtarmaya çalıştığı Historia Augusta'da, Postumus Trebellius Pollio tarafından olumlu bir şekilde tasvir edilmiştir. Pollio hikayeyi şöyle anlatır: Postumus savaşta yiğit, barış zamanlarında adil ve hayatın her anında ciddiydi. İşte Gallienus, bu vasıflarına inanarak oğlu Saloninus'u Gallia'ya gönderirken, onun canını koruyacağı, her hareket ve davranışını gözeteceği inancıyla onu Postumus'a emanet etti. Çoğunluğa göre, Postumus sözünü tutmamış ve daha sonra iktidarı ele geçirmek için İmparator Gallienus'un oğlu Saloninus'u öldürtmüştür. Ancak bu davranış Postumus'un karakterine uygun değildir ve bu nedenle olayların gidişatı şu şekilde daha olasıdır: Gallienus'tan nefret eden ve bir çocuk [Saloninus] tarafından yönetilmeye dayanamayan Galyalılar, imparator naibini tam teşekküllü bir imparator ilan edebilmek için Saloninus'u askerlere öldürttüler. Ancak bilinen şu ki, Gallienus zamanını meyhanelerde ve şenliklerle geçirirken, barbar bir kadına olan aşkıyla yaşının ötesinde yaşlanmışken, Postumus, askerler ve vatandaşlar tarafından seçildiğinde yedi yılını kendini adamaya harcamıştı. O dönemde darb edilen antik sikkelerin de kanıtladığı ve Romalı tarihçi Eutropius'un [IX 10] da doğruladığı gibi, Postumus aslında Gallia'yı yedi yıl değil on yıl boyunca yönetmiştir. Postumus imparator olduktan sonra [258 ile 260 yılları arasında] imparatorluğun doğu sınırlarını başarıyla savunmuştur. Magotiacum'da [Almanya - Mainz şehri] Laelianus'un isyancılarına karşı kazandığı zafer onun için ölümcül oldu ve Postumus, şehri yağmalamalarına izin vermemesi nedeniyle [Pollio tarafından da doğrulanmıştır] aşırı katılığı nedeniyle kendi askerleri tarafından öldürüldü. Postumus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Postumus büstü. Soldan sağa POSTVMVS PIVS AVG - Postumus Pius Augustus: Postumus Dindar İmparator lejantı. Sikke arka yüzde dindarlığın, sadakatin, görevin ve evlat saygısının kişileştirilmiş ruhu tanrıça Pietas. Soldan sağa PIETAS AVG - Pietas Augusti: İmparatorun Dindarlığı lejantı. Bazı Romalılar Pius terimini takma ad olarak benimsediler; Virgil'in Pius ve Aeneas adlı eseri, dini tutumunda, vatanseverlik misyonunda, baba, oğul ve yoldaşlarıyla olan ilişkilerinde Roma idealini önemli ölçüde ifade etmektedir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_POST.jpg