The title of the page

Prusias ad Hypium Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Prusias ad Hypium [Προῦσα πρὸς τῷ Ὑππίῳ ποταμῷ] Antik Kenti

Prusias ad Hypium
antik kenti günümüz Düzce/Konuralp köyü bölgesinde Bitinya ve daha sonra geç Roma dönemi Honorias eyaletinde bulunan antik bir kenttir. Honorias [Ὁνωριάς] Bitinya ve Paphlagonia bölgelerini kapsayan geç Roma dönemi eyaletidir. Başkenti Claudiopolis antik kentidir. Günümüz Bolu. Honorias [Ὁνωριάς] eyaleti I. Theodosius döneminde kurulmuş ve adını küçük oğlu Honorius'tan almıştır.Antik kentin ilk ismi Kieros [Κίερος] olarak bilinmektedir. Bitinya Kralı I. Prusias tarafından feth edildikten sonra antik kentin ismini değiştirmiştir. Kralın adına izafeten Prusias ismini almıştır. Antik kent Melen [Hypium] çayının üstündeki Prusias anlamına gelen Prusias ad Hypium adını almıştır. Prusias ad Hypium [Προῦσα πρὸς τῷ Ὑππίῳ ποταμῷ].

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Prusias ad Hypium [Προῦσα πρὸς τῷ Ὑππίῳ ποταμῷ] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.