Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Annia Galeria Faustina

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Faustina II | Annia Galeria Faustina | Genç Faustina


Annia Galeria Faustina, 130 yılında geleceğin imparatoru Antoninus Pius ve Faustina'nın [Faustina I] kızı olarak doğdu. 138 yılında babasının Hadrianus tarafından evlat edinilmesi üzerine Aelius'un oğlu Lucius Aelius Commodus ile nişanlandı ancak babası tahta çıkınca nişanı bozdu ve onu yerine Marcus Aurelius olarak bildiğimiz Marcus Annius Verus'a vermiştir.

Faustina'nın itibarı pek iyi değildi. Gladyatörlerle ilişki yaşamakla ve kocasına karşı general ve geleceğin gaspçısı Avidius Cassius ile komplo kurmakla suçlanıyordu. Faustina hakkındaki çağdaş literatür kıt ve güvenilmezdir. Hayatta kalan kaynakların çoğu ona karşı nazik değil ve onu zehirleme ve infaz yoluyla ölüm emri vermekle suçlamaktadır. Ayrıca Avidius Cassius'un kocasına karşı isyanını kışkırtmakla suçlandı. Bazı kaynaklar onu denizciler ve gladyatörlerle olan zina dolu karşılaşmalarının hikayelerini hatırlatan küfürlü bir kişilik olarak temsil ediyor ve oğlu Commodus'un böyle bir birlikteliğin oğlu olduğunu öne sürecek kadar ileri gitmektedir.

Ancak Marcus Aurelius'un meditasyonları karısına karşı derin bir sevgi gösterir ve ölümünden sonra onu Diva mertebesine yükselterek ve 176 yılında onun öldüğü yerde Kapadokya'da Faustinopolis şehrini kurarak onu onurlandırmıştır.

Sikke ön yüzde II. Faustina büstü. Soldan sağa FAVSTINAE AVG PII AVG FIL - Faustinae Augustae Pii Augusti Filia | İmparator [Augustus] [Antoninus] Pius'un saygıdeğer kızı Faustina'ya [Genç] lejantı. Sikke arka yüzde Roma neşe tanrıçası Laetitia. Soldan sağa LAETITIAE PVBLICAE - Laetitiae Publicae | Halkın sevinci lejantı.

İmparatoriçe Annia Galeria Faustina'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Annia Galeria Faustina.jpg