Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Anthemius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
İmparator Anthemius'a ait Solidus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTH1.jpg


Procopius Anthemius ya da Prokopios Anthemios. Yetkili bir general olan Anthemius, Doğu imparatoru I. Leo tarafından, güçlü Magister Militum [genelkurmay başkanına denk gelen rütbe] Ricimer'in rızasıyla Batı'nın boş tahtına atanmıştır. 468'de Vandallara karşı yapılan sefer Romalılar için tam bir felaketle sonuçlanmıştır. Ricimer ie Anthemius arasındaki ilişki düşmanlığa mahkum olmuş ve 472'de bu durum açık bir savaşa dönüşmüştür. Ricimer tarafında beş ay boyunca Roma'da abluka altına alınan Anthemius, sonunda kalan son sadık ordusunun yenildiğini görünce bir dilenci kılığına girerek yakalandığı ve kafasının kesildiği Aziz Petrus Bazilikası'na kaçmıştır.

Sikke ön yüzde miğferli, inci taçlı büstü ile imparator Anthemius. Soldan sağa DN ANTHEMIVS PF AVG - Dominus Noster Anthemius Pius Felix Augustus / Efendimiz Anthemius, Dindar ve Mübarek Ağustos lejantı.
Arka tip imparator Anthemius ve imparator Leo I, askeri kıyafetleri içinde mızrak tutuyor aralarında globus haçı.
Soldan sağa SALVS REIPVBLICAE - Salus Reipublicae / Devletin sağlığı lejantı.