Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Antoninus Pius - Marcus Aurelius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antoninus Pius, Roma imparatoru olarak Hadrianus'un yerini almasına rağmen, gerçekten de tercih sıralamasında üçüncü veya dördüncü sıradaydı. Hadrianus'un halefi olarak ilk tercihi, 136'da Sezar olarak anılan ancak bir yıl görev yaptıktan sonra beklenmedik bir şekilde ölen asilzade Lucius Aelius'du.

Hadrianus daha sonra tahtı Lucius Aelius'un o zamanlar sadece yedi yaşında olan oğlu Lucius Verus'a ve uzak bir akraba ve yakın bir arkadaş olan 17 yaşındaki Marcus Aurelius'a devretmeye karar verdi ancak sonuç olarak Antoninus Pius'u varisi olarak atadı. Orta yaşlı Antoninus Pius, Hadrianus'un gözünde yalnızca bir vekil imparatordu ve Marcus Aurelius ile Lucius Verus'un koruyucusu olma sözüne sadık kalmıştır.

Gerçekten de Hadrianus'un anısına o kadar sadıktı ki, Senato'yu Hadrianus'u tanrılaştırmaya ikna etmek için çok çaba harcadığı için Pius [Dindar] soyadını almıştır. Antoninus Pius, kendi imparatorluğu yılları boyunca her ikisini [Marcus Aurelius ile Lucius Verus] de nihai halefleri olarak yetiştirmiş ve böylece veraset geleneğini sürdürmüştür. Üretken ve çoğunlukla barışçıl bir saltanatın tadını çıkardı ve çok seyahat eden Hadrianus'un aksine Antoninus Pius, tahtta geçirdiği yirmi iki yıl boyunca İtalya'dan bir kez bile ayrılmamıştır.

Hadrianus'un kapsamlı seyahatlerini kutladığı çok çeşitli antik sikkelerin aksine, Antoninus Pius antik sikkelerinin arka yüzleri yerelleştirilmiştir ve zaman zaman Roma ve İtalya'nın iyileştirilmesine gösterdiği ilgiyi yansıtmaktadır. Paylaşmış olduğumuz Aureus kategorisindeki antik sikke, ön yüzünde Antoninus Pius'un, arka yüzünde ise büyük varisi Marcus Aurelius'un portresini taşıdığı ilginç türlerden biridir.

İmparator Antoninus Pius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antoninus Pius.jpg