Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Augustus | Roma Senatosu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

MÖ 16 Ocak 27'de Roma Senatosu toplandığında, Octavianus resmen tüm yetkiyi Senato'ya devretti, karşılığında ona Augustus ve Princeps ünvanları verilmiş ve imparator Augustus, Curia Julia'ya [Senato Binası] yerleştirilen, erdemlerinin yazılı olduğu altın bir kalkanla ödüllendirilmiştir.

MÖ 27'de kendisine üstün bir güç kazandıran Augustus onursal ünvanıyla ödüllendirildiğinde, ona aynı zamanda kapı direklerini askeri zaferin bir işareti olan defne dalları ve corona civica [meşe yapraklarından yapılan Roma tacı. Tanrı'nın kurtarışını simgeleyen meşe çelengi] süsleme hakkı da verildi. Meşe taç veya corona civica [meşe yapraklarından yapılan Roma tacı], Cumhuriyet'in tüm vatandaşları tarafından en büyük saygı duyulan askeri bir nişandı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_augustus.jpg


Defne, çok eski zamanlardan beri kazananın ödülüydü ve Roma'da, özellikle yurttaşlarından ve sıradan ölümlülerden yalnızca bir gün üstün olan zafer kazanan kişi tarafından giyilirdi. Defne aynı zamanda, Tanrı Apollon için kutsal olan ağaçtı ve arkaik çağlardan beri Regia'daki Vesta Tapınağı'nın çevresini kuşatıyordu.

Kadim sembolizmle yüklü olan bu simgeler, Augustus'un evini kutsallaştırmaya, onu neredeyse tanrısal bir konuma yükseltmeye ve Cassius Dio'nun sözleriyle, Princeps'i sürekli olarak anmaya hizmet ediyordu; düşmanların ebedi fatihi ve Cumhuriyet vatandaşlarının kurtarıcısı. Altın kalkan, sivil taç ve defne ağaçlarının hepsi birbiriyle yakından bağlantılıdır. Bunlar, Roma Senatosu ve halkı'na devleti yeniden kurmadaki başarısından dolayı, Augustus olarak adlandırılan Octavianus'a bahşedilen ödüllerdir. Sonuçta hepsi doğrudan ama gizli bir şekilde Octavianus'un tüm Roma dünyasını onun ellerine teslim eden Actium'daki zaferine atıfta bulunmaktadır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzündeki görülen defne dalları, imparator Augustus'un Actium'da Mark Antony ve Kleopatra'ya karşı kazandığı zaferi simgelemektedir. Ayrıca Augustus, iç savaşları başarıyla sonlandırdığında bir değil binlerce vatandaşın hayatını kurtardığı için corona civica ödülüne layık görüldü. Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin ön yüzünde imparator Augustus, yasa gereği her halka açık toplantıda yapması gereken meşe çelengi tacını [Roma sikkelerinde yalnızca ara sıra görülen] takarken tasvir edilmiştir.

İmparator Augustus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_augustus2.jpg