Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Büyük Konstantin I

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
I. Konstantin - Büyük Konstantin

İmparatora ait Nicomedia [İzmit] antik kentinde, Konstantinopolis'in kutsanması vesilesiyle darb edilmiş Multiplum.

Roma İmparatorluğu Büyük Konstantin I.jpg


Sikke ön yüzde defne yapraklarından taç ve alnında büyük taşlı mücevherler ile imparator Konstantin I büstü.
Soldan sağa CONSTANTINVS MAX AVG-Constantinus Maximus Augustus / Büyük Augustus Konstantin lejantı.
Arka tip Konstantin, pelerinli ve askeri kıyafetleri içinde at sırtında, sol eli dizginleri tutuyor, sağ eli bir selamlama hareketi olarak havada. Ön tarafta çelenk tutan Victory [Nike].
Arka tip soldan sağa ADVENTVS AVG N- Adventus Augusti Noster lejantı.
Altta SMN lejant. SM lejantı Sacra Moneta / Kutsal Darphane kısaltmasıdır. Sondaki N harfi ise Nicomedia antik kentinin baş harfidir. Kutsal Darphane Nicomedia veya Nicomedia antik kentinin kutsal parası/sikkesi.

At sırtında bir imparatoru tasvir eden genel olarak Adventus sikke tipi, at sırtında sallanan bir kralı tasvir eden II. Philip'in tetradrahmileri gibi Yunan tiplerinden uyarlanmıştır.

I. Konstantin - Büyük Konstantin

Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus. Hristiyanlığı kabul eden ilk Roma imparatoru, Konstantinopolis kentinin ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun büyük lakabıyla anılan kurucusu.

25 Temmuz'da birlikleri tarafından Augustus ilan edilmiştir. Ölümüne kadar Roma İmparatorluğu'nun sürekli büyüyen bir bölümünü yönetmiştir. Konstantin, Bizans'ı [modern İstanbul] Nova Roma [Yeni Roma] veya Konstantinopolis [Konstantin Şehri)] olarak yeniden kurmasıyla ünlüdür.

İmparator Konstantin modern zamanlarda en çok 313'teki Milano Fermanı ve 325'teki İznik Konsili ile hatırlanır. Bu eylemleri, o dinin yayılmasında ve onun ilk Hristiyan İmparator olarak ünlenmesinde önemli faktörler olarak kabul edilmektedir.

İmparator Konstantin, belki de en çok Histiyanlığa özgürce izin veren ilk Roma İmparatoru olarak bilinir. Lactantius'tan bu yana Hristiyan tarihçiler, Konstantin'in Hıristiyanlığı resmi Roma paganizminin yerine geçecek bir tür olarak benimsediği görüşüne bağlı kalmışlardır.
İmparator Constantine'in yasalarından bazı örnekler;

1-İlk defa kızlar kaçırılamıyordu.
2-İzin verilen miktarın üzerinde vergi toplayan herkese ölüm cezası verildi.
3-Bir mahkum artık zifiri karanlıkta tutulmamalı, açık havada ve gün ışığında bırakılmalı.
4-Kızlarının baştan çıkarılmasına izin veren ebeveynler, boğazlarından aşağı erimiş kurşun döktürülecekti.
5-Gladyatör oyunlarının 325'te ortadan kaldırılması emredildi, ancak bunun çok az gerçek etkisi oldu.
6-Bir köle sahibinin hakları sınırlıydı, ancak bir köle yine de ölümüne dövülebilirdi.
7-Çarmıha gerilme, Hristiyan dindarlığı nedeniyle kaldırıldı, ancak Roma hukuku ve adaletinin olduğunu göstermek için asılarak değiştirildi.
8-Paskalya alenen kutlanabilirdi.
9-Pazar, pazarların yasaklandığı ve kamu dairelerinin kapatıldığı [köle azat etme amacı dışında] tatil günü ilan edildi. 10-Bununla birlikte, tarım işlerinde herhangi bir kısıtlama yoktu.

İngilizce'de Konstantin'in resmi İmparatorluk unvanı, kutsanmış, şanslı, fethedilemez olan İmparator Caesar Flavius Constantine Augustus'tur.

312'den sonra maximus'u [en büyük] ekledi ve 325'ten sonra invictus'u [yenilmez] victory ile değiştirdi, çünkü invictus güneş Tanrısı Sol Invictus'u hatırlatmıştır.