Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Caracalla | Pergamon

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Caracalla iktidarda tek başına kalmak için küçük kardeşi Popplius Septimius Geta'yı anneleri Julia Domna'nın evinde öldürerek tek başına Roma imparatoru olarak kalmıştır. Nefsi müdafaa olduğu için kardeşini öldürdüğünü iddia etmiştir. Kimse ona inanmadı ve ona ihanet etmeye cüret eden İskenderiye halkı en kötüsünü yaşamıştır. Tarihçi Cassius Dion'a göre şehrin yöneticilerinin başı kesildi ve 25.000 kişi öldürüldü. Karısı da Geta'nın tarafını tuttuğu için Caracalla'nın kurbanı olmuştur. Caracalla'nın emriyle karısı Fulvia Plautila ve kızları da boğularak öldürülmüştür.

Germanilere karşı yapılan askeri seferden dönen Caracalla, fiziksel olarak bitkin durumdaydı. Elinde kanlı bir kılıç tutan, öldürülen kardeşi Geta tarafından zulmedildiği kabuslar onu rahatsız ediyordu.

İmparator, Asklepios'tan şifa bulmayı umuyordu ve seyahatleri sırasında tanrının çeşitli tapınaklarını ziyaret etti. Caracalla, Doğu'daki Partlara karşı askeri harekat için yaptığı yolculuk vesilesiyle, MS 3. yüzyılda şifa tanrısının tanınmış ve popüler tapınaklarından biri olan Bergama'yı [Pergamon] ziyaret etmiştir. Hastalar, özellikle psikosomatik hastalıklarda başarılı olan kuluçka yani hipnoterapi ile tedavi ediliyordu. Ayrıca Caracalla, Asklepios'un lütfuyla sorunlarının düzeldiğini hissetmiştir.

Bu nedenle Caracalla, Bergama [Pergamon] antik kentine ve onun hamisine minnettardı ve ona özel ayrıcalıklar tanımıştır. Bergama Asklepios'un çok özel ikonografisi ile şifa tanrısını imparatorluk antik sikkelerinin arka yüzünde kullanmıştır.

Pergamon antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparator Caracalla'ya ait daha fazla antik skke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_caracalla.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Bergama [Pergamon] Küçük Asya'nın büyük şehirlerine ve dini mekanlarına yapılan imparatorluk ziyaretlerini içeren gezinin yalnızca bir durağı olsa da, Bergama'nın Asklepios [Asclepion] tapınağı, saltanatının son yıllarında sağlığı hızla bozulan imparator Caracalla için özellikle çekiciydi.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK PERGAMON.jpg