The title of the page

Roma İmparatorluğu Caracalla

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,696
Ludi Saeculares

Saecular Oyunları, antik Roma'da üç gün ve gece boyunca bir saeculumun sonunu ve bir sonrakinin başlangıcını işaretlemek için düzenlenen kurbanları ve tiyatro gösterilerini içeren bir Roma dini kutlamasıdır.

Lucius Septimius Bassianus, Caracalla olarak da bilinen, 211 – 217 yılları arasında tahta çıkmış Roma İmparatoru. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Aureus altın sikke, Caracalla'nın babası imparator Septimius Severus tarafından 204 yılında düzenlenen Ludi Saeculares oyunlarını anmak için darb edilmiştir. Oyunlarla ilgili diğer konularla karşılaştırıldığında, bu antik sikke olağandışıdır. Oyunların kendilerinin tasvirlerinden ziyade, Severus'un koruyucu tanrıları olan Severan hanedanının ilahi patronlarına, Herkül ve Liber'e atıfta bulunmaktadır.

İmparator Caracalla'ya ait Aureus antik sikke. Ön yüzde imparator Caracalla büstü. Soldan sağa ANTONINVS PIVS AVG - Antoninus Pius Augustus lejantı. Arka tip Liber solda kupa ve thrysus tutuyor ayaklarının dibinde panter, Herkül ayakta sağ elinde sopası ve sol elinde aslan derisi. Soldan sağa COS LVDOS SAECVL FEC - Consul Ludos Saeculares Fecit lejantı. Türkçesi Konsül,Ludos Saecular Oyunlarının organizatörü.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_CARACALLA.jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.