Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Commodus | Minerva

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Commodus'un, antik kaynaklar tarafından yönetime olan ilgisizlik ve kendisinin tanrı benzeri bir statüye sahip olduğuna dair her şeyi tüketen inancın bir araya gelmesiyle Roma İmparatorluğu'nun neredeyse yok olmasına neden olduğu bilinmektedir. Çağdaş tarihçi Cassius Dio, onun tahta çıkışıyla birlikte tarihimizin, o günün Romalıları için olduğu gibi, artık altın krallığından demir ve pas krallığına indiğini söylemektedir.

İmparatorun büyüyen megalomanisi, imparatorluğun etrafına dikilen ve onu Herkül [Herakles] kılığında tasvir eden sayısız heykelin ve onun antik sikkelerininde görüldüğü gibi, Roma yaşamının her alanına nüfuz etmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_COMMODUS.jpg


Saltanatının son yıllarında darb edilen aşağıda paylaşmış olduğumuz Aureus kategorisinde olan bu antik sikke darb edildiğinde Commodus, Herkül'ün onun ilahi hamisi olduğuna inandı ve ona o kadar yoğun bir şekilde taptı ki sonunda kendisinin mitolojik kahramanın enkarnasyonu olduğuna inanmaya başlamıştır. Commodus, Jüpiter'in oğlu olarak Roma panteonunun yüce tanrısının temsilcisi olan bir yarı tanrı olarak kendisi hakkındaki yetiştirmekte olduğu imajı güçlendiriyordu.

Antik sikkenin arka yüzünde Jüpiter'in kızı ve Capitol Üçlüsü'nün bir üyesi olan Minerva tasvir edilmiştir. Minerva [Athena] Domitian'ın koruyucu tanrısıydı ve tanrıçanın selefini korumadaki başarısızlığını görmezden gelen Commodus, burada onun onayını istiyor. Daha sonraki yıllardaki darb edilen antik sikkelerde yer alan diğer Commodus türleri de onun tanrısallık arzusunu cesurca ilan etmektedir.

İmparator Commodus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_COMMODUS1.jpg