Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Commodus'un Büyüyen Megalomanisi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

MS 190'a gelindiğinde, Commodus'un büyüyen megalomanisi, imparatorluğun etrafına dikilen ve onu Herkül [Herakles] kılığında tasvir eden sayısız heykel ve onun antik sikkelerinde görüldüğü gibi Roma yaşamının her alanına nüfuz etmiştir.

Commodus'un hayatının son dönemlerinde Herkül'ün [Herakles] onun ilahi hamisi olduğuna inandığı ve ona o kadar yoğun bir şekilde taptığı ve sonunda kendisinin mitolojik kahramanın enkarnasyonu olduğuna inanmaya başladığı ve Commodus'un bir yarı tanrı imajı ile Jüpiter'in [Zeus] oğlu olarak Commodus Roma panteonunun yüce tanrısının temsilcisiydi.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Commodus'un saltanatının son yıllarında darb edilmiştir ve antik sikkenin arka yüzü İmparator'un saltanatının son döneminde etrafını sardığı Herkül'e [Herakles] sembolik göndermeyle doludur.

Antik sikkenin arka yüzünde imparator Commodus Herkül olarak sağ elinde patera sol elinde cornucopiae [Bereket Boynuzu] tutarken tasvir edilmiştir. Kahramanın [Herkül] ok sopa ve sadak gibi tanıdık enstrümanlarının yanı sıra geleneksel olarak ona sunulan aslan derisini tasvir etmektedir. Mitolojiye göre Herkül, düğümlü sopasını Helicon Dağı'nın toprağından kopardığı ve daha sonra henüz 18 yaşındayken Cithaeron'un aslanını öldürmek için kullandığı yabani bir zeytin ağacından yapmıştır. Aslan derisinin on iki görevden ilki için öldürdüğü Nemean aslanına atıfıt ve ok sadağının Herkül'ün altıncı görevi olan Stymphalia kuşlarını vurmasını ima etmektedir.

Antik sikkenin arka yüzünde başka mitolojik imgeler de belirgindir. Herkül olarak Commodus'un tuttuğu paterada bir elma vardır. Elma, Hera'nın Zeus'a düğün hediyesi olarak verdiği ve Hesperides tarafından korunan altın elmaları çalmak olan Herkül'ün üstlendiği on iki işin on birincisine gönderme yapmaktadır.

Cornucopiae'nin kökenine dair bir açıklama Ovid'in Metamorphoses adlı eserinde bulunabilir. Herkül'ün perisi Deianeira nehir tanrısı Achelous ile savaştığı anlatılır. Herkül'e rakip olamayacağını anlayan Achelous, kendisini başka yaratıklara dönüştürmeye başvurdu ve sonunda boğa biçimindeyken Herkül tarafından mağlup edildi. Mücadelenin son anında Herkül, Achelous'un başından bir boynuz kopardı ve bu boynuz Naiad'lara verildi ve cornucopiae'ye dönüştürülmüştür.

İmparator Commodus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Herakles'in on iki işi için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_COMMODUS.jpg