The title of the page

Roma İmparatorluğu Diocletianus

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718
İmparator Diocletianus'a ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_D1.jpg


Gaius Aurelius Valerius Diocletianus 20 Kasım 284 ile 1 Mayıs 305 tarihleri arasında görev yapmış, Roma imparatorluğunu Doğu Roma ve Batı Roma olarak paylaştıran ve Doğu kısmının imparatorluğunu üstlenen bir Roma imparatoru. Diocletianus tarihçiler tarafında Üçüncü Yüzyıl Krizi olarak bilinen döneme son vermiştir

Sikke ön yüzde imparator Diocletian.
Soldan sağa IMP CC VAL DIOCLETIANVS PF AVG - Imperator Caesar Caius Valerius Diocletianus Pius Felix Augustus / Başkomutan [İmparator] Sezar Gaius Valerius Diocletian dindar talihli imparator [Augustus] lejantı.
Arka tip Jüpiter ayakta. Sağ elinde şimşek sol elinde asa tutuyor.
Soldan sağa IOVI CONSERVAT AVGG - Iovi Conservatori Augusti / İmparatorun [Augustus] koruyucusu Jüpiter'e lejantı.

Diocletian'ı seleflerinin üzerine yükselten eylemler askeri başarılar değil, dini meşrulaştırma olacaktır. Augustus'un eşler arası primus sisteminin yarı-cumhuriyetçi idealleri, tetrarşiler dışında herkes için terk edilmiştir. İmparator Diocletian, altın bir taç ve mücevher takmaya başladı ve imparatorlar dışında herkese mor kumaş kullanılmasını yasaklamıştır. Tebaasının onun huzurunda secde etmesi gerekiyordu [adoratio] en şanslı olanlara cübbesinin eteğini öpme [proskynesis] ayrıcalığı verilmiştir. Paylaşmış olduğumuz antik sikke arka tip yeni egemen hükümet sisteminin yarı ilahi yönlerine gönderme yapmaktadır.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.