Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu | Diva Faustina

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Annia Galeria Faustina seçkin ve iyi ilişkilere sahip bir ailede doğdu. Babası Marcus Annius Verus üç kez Roma konsülü ve valisiydi ve Sabina ile Matidia'yı teyzeleri olarak saymıştır.

MS 110 ile 115 yılları arasında Titus Aurelius Fulvius Boionius Arrius Antoninus [daha sonra Hadrianus'un gözüne girecek, evlat edinilecek ve tahta geçecek ve tarihte Antoninus Pius olarak anılacak olan] ile evlenmiştir.

Faustina her bakımdan bilgeliğiyle tanınan güzel bir kadındı, ancak Historia Augusta onu aşırı açık sözlü ve şakasız olmakla eleştirmiştir. Faustina, hayatı boyunca hem sıradan bir vatandaş hem de imparatoriçe olarak yoksullara yönelik hayır kurumlarına yardım etti ve Romalı çocukların, özellikle de kızların eğitimine sponsor olmuştur.

MS 140 yılında kırkıncı yaş gününden kısa bir süre sonra öldüğünde kocası Antoninus Pius perişan olmuştur. Onun anısını onurlandırmak için onu tanrılaştırdı, Forum'da onun için bir tapınak inşa ettirmiş ve adına Diva Faustina adıyla muazzam bir antik sikke darbı yaptırmıştır. Bu kederli koca ve imparatorun en uygun ve dokunaklı eylemi, hayırseverlik mirasının devam etmesini sağlamaktı. Yetim Romalı kızlara yardım etmek için Puellae Faustinianae - Faustina'nın Kızları adında bir kurum kurmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_FAUSTINA.jpg


Sikke ön yüzde imparatoriçe Faustina'nın örtülü büstü. Soldan sağa DIVA FAVSTINA - Diva Faustina | İlahi Faustina lejantı.

Sikke arka yüzde Fortuna ayakta dümen ve patera tutuyor. Soldan sağa AETERNITAS - Aeternitas | Sonsuzluk lejantı. Tanrıçanın sol elindeki Dümen, Mitolojide tanrıçanın yönlendirebildiği dümen, yaşamın değişken kaderinin kontrolünü temsil etmektedir.