Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Diva Paulina

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Diva Paulina


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Diva Paulina.jpg


Roma imparatoriçesi Caecilia Paulina kocası Roma imparatoru Trakyalı olarak bilinen I. Maximinus'un MS 235'te tahta çıkışından önce veya hemen sonra ölmüştür. Onun tüm antik sikkeleri hatıra niteliğindedir. Antik sikkelerinde ismi sadece Diva Paulina olarak darb edilmiştir. Ancak bu antik sikkeler onun yaşamı boyunca değil, bir süre sonra tanrılaştırıldıktan sonra darb edilmiştir. Daha sonraki Roma İmparatorluğu'nun diğer birçok imparatoriçesinde olduğu gibi hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemektedir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Senato'nun tanrılaştırma töreni yoluyla bahşettiği ciddi consecratio'nun [kutsama], yani ölümden sonra tanrılaştırmanın anlamlı bir yönünü anımsatmaktadır. Tören tamamlanırken, Jüpiter'in [Zeus] kutsal kuşu [Aetos Dios] kartalın odun yığınından serbest bırakılması, ölen kişinin ruhunun kartal tarafından tanrılara taşındığı kabul ediliyordu. Bu aynı zamanda bir insanın tanrılar arasına kaydedilmesinin de meşrulaştırılmasıydı.

Antik sikke üzerinde Roma imparatoriçesi Caecilia Paulina, Juno'nun [Jüpiter'in kız kardeşi ve eşi] sembolü olan ve kartalın imparatorlarda yaptığı gibi Augusta'nın [İmparatoriçe] tanrılaştırılmasını ifade eden bir tavus kuşunun sırtında süzülmektedir. İkonografi, imparatoriçeyi doğrudan ilahi olanla ve imparator ile ilişkilendirmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Diva Paulina.jpg


Augusta, hanedanın propagandacıları ve devam ettiricileri olan kral yapıcılar haline gelmiş ve siyasi sistemin yeniden üretilmesine avantaj sağlayan rollerine ilişkin kamusal bir imaj geliştirmiştir. Bu nedenle bu kadınların tanrılaştırılması, yönetici aileyi Roma İmparatorluğu'nun dini ve kültürel mirasına bağlamanın sistematik bir yöntemi olarak imparatorluk kültünün bir parçasıydı. İmparatorluk kadınları, tanrılaştırılmış imparatorlarla birlikte Roma'ya kimliklerinin numinasını vermek için tanrılaştırılmıştır.

Tanrılaştırılmış imparatoriçeler genellikle Juno'nun tavus kuşunun üzerinde göklere doğru giderken gösterilir, ancak diğer zamanlarda, örneğin Sabina, Plotina, Marciana ve II. Faustina'nın antik sikkelerinde bir kartalın üzerinde dururlar.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SABİNA.jpg


İmparatoriçe Caecilia Paulina'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Roma antik sikkelerinde kartal tasviri adlı makale için Tıklayınız.