Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Faustina Junior

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatoru Antoninus Pius ile İmparatoriçe Yaşlı Faustina'nın en küçük kızı, İmparator Marcus Aurelius'un karısıdır. Annia Galeria Faustina veya Genç Faustina olarak bilinmektedir.

Babası Antoninus Pius'un tarafından darb ettirilen bu muhteşem aureus sikke, Annia Galeria Faustina Junior'ın anne tarafından kuzeni Marcus Aurelius ile MS 145 Nisan'daki evliliğini anlatmaktadır. Evlilik, babası Antoninus tarafından evlat edinildiği ve Hadrian tarafından halef olarak aday gösterildiği sırada ayarlanmıştır. Faustina daha önce, babası Hadrian'ın ölümüne kadar tayin edilmiş varisi olan Lucius Verus ile nişanlıydı. Hadrianus tarafından Lucius Verus'a söz verilmiş olmasına rağmen, babası Antoninus onu 139 yılında yeğeni Marcus Aurelius'la nişanladı ve 145 yılında evlenmişlerdir. Daha sonra Augusta yapılarak onurlandırılmıştır. Güvercin ve CONCORDIA efsanesinin yer aldığı bu eşsiz antik sikke arka yüzde, doğrudan tanrıçanın [Concordia] uyumlu ve istikrarlı bir evlilik için yakarışıyla ilgilidir, güvercinin ise yaşamı boyunca tek eşli olduğu bilinmektedir.

Sikke ön yüzde imparatoriçe Annia Galeria Faustina Junior ve FAVSTINA AVG PII AVG FIL [Faustina Augusta, Pii Augusti Filia] Faustina [Genç] saygıdeğer, imparator [Augustus] [Antoninus] Pius'un kızı lejantı, arka tip Güvercin ve CONCORDIA lejantı. Concordia, Antik Roma mitolojisinde barış, esenlik, anlaşma ve uyum tanrıçasıdır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_S3.jpg