Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Florianus'un Cesareti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Florianus'un Cesareti


275 yılında, bir zamanlar çökmekte olan Roma İmparatorluğu, Aurelian'ın yönetimi altında toparlanma yolunda büyük ilerlemeler kaydetmişti. 274 yılında Aurelian, Batı eyaletlerini Tetricus'tan ve Doğu eyaletlerini Palmyra hükümdarlarından geri alması nedeniyle Roma'da muhteşem bir zaferi kutlamıştı.

Bu kadar çok şey başaran Aurelian, 275'in sonlarında Caenophrurium [Silivri] bölgesinde bir grup subay tarafından suikast sonucu öldürülmemiş olsaydı, Perslere karşı savaş açardı. O zamanın önde gelen senatörlerinden biri olan Tacitus, imparator olarak Aurelian'ın yerini almak üzere devreye girdi. Üvey kardeşi Florian'ı praetorian valisi yaptı ve ikisi, kafa karışıklığının ortasında Küçük Asya'ya giren Heruli ve Gotlarla yüzleşmek için Doğu'ya doğru yola çıktı. Aslında barbarlar ancak Aurelian'ın Pers seferinde paralı asker olarak ona katılmak için bu kadar güç toplamışlardı ve bu arada korsanlığa girişmekten başka çok az seçenekleri vardı.

Sikke kanıtlarını ve yarım yamalak tarihi kayıtları kabul edersek, Tacitus ve Florianus işgalcilere karşı, özellikle de Kilikya'da bir miktar başarı elde etmiştir. Ancak çok geçmeden Tacitus, 276 yılının Haziran ayında Kapadokya'daki Tyana kentinde hastalıktan öldü ya da askerleri tarafından öldürüldü. Bunun ardından Florian kardeşinin ünvanı üzerinde hak iddia etti. Ancak Aurelian'ın generalleri arasında en başarılısı ve Doğu'daki Roma ordularının komutanı Probus, Florian'a karşı çıktığı için hükümdarlığı uzun sürmeyecekti. Florian 276'da kendi adamları tarafından ihanete uğrayıp öldürüldüğünde, rakibi Probus imparator olmuştur.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke, kalkanlı ve mızraklı bir imparatoru tasvir eden en eski düzenli darb edilen antik sikkeler arasındadır. Bu kompozisyon Florianus'dan önce, Gallienus ve Aurelian tarafından zaman zaman kullanılmıştı, ancak Florian'ın halefi Probus döneminde yalnızca standart bir görüntü haline gelmiştir.

Antik sikkenin ön yüzünde Florian protresinin çevresinde VIRTVS FLORIANI AVG - Virtus Floriani Augusti | İmparator [Augustus] Florian'ın cesareti lejantı yer almaktadır. Arka yüzde ise tanrıça Providentia sağ elinde küre tutuyor. Çevresinde PERPETVITATE AVG - Perpetuitate Augusti | İmparatorun ebediliği lejantı.

İmparator Florianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Florianus.jpg