Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Gordian III - İmparatorun Konuşması

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Marcus Antonius Gordianus Pius - Gordian III


Roma İmparatoru Gordian III genellikle bir askeri lider olarak düşünülmez, ancak onun nominal komutası altındaki bir Roma ordusu MS 243'te Doğu cephesinde önemli bir zafer elde etmişti. Paylaşmış olduğumuz madalyon bu zaferi anmaktadır. MS 241'de 16 yaşındaki III. Gordianus, yetenekli Gaius Furius Sabinus Aquila Timesitheus'u Praetorian Valisi olarak atadı ve kızı Tranquillina [Furia Sabinia Tranquillina Augusta] ile evlendi. Ancak aynı yıl, I. Şapur yönetimindeki Sasani Persleri, Roma'nın çöl sınırını geçerek, birçok Roma sınır şehrini işgal ettiler ve büyük metropol Antakya'yı [Antioch] tehdit ederek genç Gordian'ı silaha sarılmaya zorlamışlardır. Doğuya doğru giderken Gordian ve Timesitheus, Carpi'lerin [Romanya'nın doğu kesimlerinde, günümüz Moldavya bölgesinde kabile halkı] Moesia'daki istilasını başarıyla püskürttüler. Gordian'ın ordusu nihayet MS 243'ün başlarında Suriye'deki Rhesaena'da [Bu yer daha sonra Theodosiopolis olarak adlandırılmıştır] Shapur'la çatışmaya girdi ve Persleri ağır bir yenilgiye uğratarak onları geri çekilmeye zorladı. Romalılar Carrhae, Nisibis ve Singara şehirlerini yeniden işgal etmeyi ve kuşatma altındaki Edessa'yı kurtarmayı başarmışlardır.

Sikke ön yüzde imparator Gordian III büstü. Soldan sağa IMP GORDIANVS PIVS FELIX AVG - Imperator Gordianus Pius Felix Augustus: Başkomutan [İmparator] Gordianus, Dindar, Talihli/Şanslı, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde kürsü üzerinde duran İmparator Gordianus lejyonlarına sesleniyor [Adlocutio sahnesi]. Soldan sağa ADLOCVTIO AVGVSTI - Adlocutio Augusti: İmparatorun konuşması [Augustus] lejantı. Antik Roma'da Latince Adlocutio kelimesi, bir generalin, genellikle imparatorun, kalabalık ordusuna ve lejyonlarına verdiği hitap ve ordunun liderlerine yönelik genel bir Roma selamı anlamına gelir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GORD.jpg