Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Honorius

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
İmparator Honorius'a ait Solidus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_HN1.jpg


Flavius Honorius 393-395 yılları arasında Roma İmparatoru ve 395'ten ölümüne kadar Batı Roma imparatorudur. I. Theodosius ve ilk karısı Aelia Flaccilla'nın küçük oğlu ve Doğu Roma imparatoru Arcadius'un kardeşidir. Honorius'un hükümdarlığı Roma İmparatorluğu'nun topraklarının eriyişine tanık olmuştur.

Sikke ön yüzde inci taçlı imparator Honorius.
Soldan sağa DN HONORIVS PF AVG - Dominus Noster Honorius Pius Felix Augustus / Efendimiz Honorius, saygılı ve bilge Augustus lejantı.
Arka tip imparator Honorius ayakta sol elinde küre üzerinde Victory [Nike], sağ elinde labarum tutuyor, ayaklarının altında bağlı tutsak.
Soldan sağa VICTORIA AVGGG - Victoria Agustorum lejantı.

Antik Roma ve Bizans sikkeleri üzerindeki kısaltma DN lejantı [Dominus Noster] Efendimiz/Rabbimiz/Lordumuz anlamına gelmektedir. Geç Roma Bizans antik sikkeleri üzerinde görülmektedir.