Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu İlahi Vespasianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu İlahi Vespasianus


Vespasianus'un en önemli başarısı [Roma perspektifinden] MS 66-70 Yahudi Savaşı'nda general olarak oynadığı roldü. Sefer zor ve maliyetliydi ve Vespasianus iktidara geldiğinde zafer henüz tamamlanmamış olsa da seferin son kısmını en büyük oğlu Titus'a emanet edebilmiştir.

Vespasianus ve Titus'un kazandığı zafer, Roma'nın geniş imparatorluğu üzerindeki gücünü koruması için gerekli olan bir zaferdi. Aynı zamanda önemli miktarda ganimet ve çok sayıda köle getirdi ve Romalıların korkunç bir iç savaşın ardından ortak bir zemin bulabileceği bir tema sağlamıştır.

İmparator Vespasianus 79 yılında öldüğünde senato tarafından hemen tanrılaştırıldı ve oğlu Titus Roma'nın bir sonraki imparatoru olarak onaylandı. Titus, tanrılaştırılmış babası Vespasianus'un onuruna büyük miktarda antik sikke darbı yaptırmıştır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzünde, Zafer [Victory-Nike] tanrıçasının silah ve zırhtan oluşan bir ganimet üzerine bir kalkan taktığını gösteren bu ikonografi ortak Yahudiye zaferine açıkça bir göndermedir.

İmparator Vespasianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vespasianus .jpg