Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu İmparatoriçe Helena

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Augusta Helena


Büyük Konstantin [Constantine I] ile ilişkilendirilen tüm kadınlar arasında annesi Helena yalnızca en nüfuzlusu değil, aynı zamanda en kalıcı olanıydı. Çünkü o çok daha genç olanlardan bile daha uzun yaşamıştır.

Büyük Konstantin, babası Constantius'un [Constantius Chlorus] batı eyaletlerinin en önemli adamları arasında olduğu bir dönemde Helena tarafından Dardania kırsalında büyütülmüştür. Anne ve oğul, bu gelişim yıllarında açıkça güçlü bir bağ kurdular ve Helena, Büyük Konstantin'in 306'daki tahta çıkışından hemen sonra Trier'deki sarayında oğlu Büyük Konstantin'e katılmıştır. Bunu yaparak Helena, yarım yüzyılı aşkın süredir bildiği taşranın belirsiz hayatından, imparatorlukta bir kadının sahip olabileceği en yüksek makama ulaşmıştır. Ancak Helena'nın çok geçmeden bir rakibi vardı; oğlunun yeni gelini Fausta. Birlikte saraydaki en etkili iki kadın olarak kalmışlardır. Her birine Nobilissima Femina [En Asil Kadın] ünvanı verildi ve ardından 324'ün sonlarında, Büyük Konstantin'in Licinius'u mağlup edip tüm imparatorluğu kendi yönetimi altına almasından sonra Augusta ünvanı verilmiştir.

Helena için altın sikkeler yalnızca İzmit [Nikomedia], Selanik [Thessalonica], Sirmium ve Ticinum darphanelerinde darb edilmiştir. Paylaşmış olduğumuz son derece nadir görülen Solidus kategorisindeki antik sikke, imparatoriçe Helena'nın Augusta ünvanını taşıdığı en erken döneme aittir. Helena'nın ne zaman Augusta olarak selamlandığını anlatan hiçbir edebi kanıt yoktur, ancak bunun genel olarak 8 Kasım 324'te, Büyük Konstantin'in eski Bizans [Byzantium] topraklarında gelecekteki başkentinin sınırlarını çizdiği törenlerin bir parçası olduğu varsayılmaktadır.

Bu büyük törende başka atamalar da yapılmıştır. Büyük Konstantin'in karısı imparatoriçe Fausta, Augusta rütbesine yükseltildi, küçük oğlu II. Constantius'a Sezar adı verildi, üvey annesi Theodora'ya ölümünden sonra Augusta ünvanı verildi ve üvey kız kardeşi Constantia'nın Augusta ünvanı düşürülmüştür. Constantia'nın Augusta ünvanının düşürülmesinin sebebi Büyük Konstantin'in mağlup ettiği düşmanı Licinius'un karısı olarak sahip olduğu bir ünvan olmasıdır.

Antik sikke konusunda Büyük Konstantin [Constantine I] annesi ve karısının rollerini ayırt etmiştir. Securitas kılığında Devletin refahını kişileştiren annesi Helena, karısı Fausta ise Konstantin'in çocuklarının annesi olarak gösterildi ve Salus ve Spes ikili rolünü üstlenmiştir. Devletin sağlığı ve Devletin umudu.

İmparator Büyük Konstantin'e ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparatoriçe Helena'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Augusta Helena.jpg