Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Julius Nepos

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
İmparator Julius Nepos'a ait Solidus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_JUL1.jpg


Julius Nepos Batı Roma İmparatorluğu'nun son dönemleri olan 474-475 yılları arasında tahta çıkmış olan Batı Roma İmparatoru.

Sİkke ön yüzde miğferli, inci taçlı ve zırhlı büstü ile imparator Julius Nepos.
Soldan sağa DN IVL NEPOS PF AVG - Dominus Noster Julius Nepos Perpetuus Augustus / Rabbimiz Julius Nepos, sonsuz Ağustos lejantı.
Arka tip Victory [Nike] ayakta uzun mücevherli bir haç tutuyor.
Soldan sağa VICTORIA AVGGG / İmparatorun Zaferi lejantı.


Nepos'un kendi hükümdarlığı, selefininkinden pek uzun sürmemiştir. 475 yılının Ağustos ayında Magister militum Orestes, Ravenna'da hükümetin kontrolünü ele geçirmiş ve Nepos'u gemiyle Dalmaçya'ya geri kaçmaya zorlamıştır. Orestes daha sonra ergenlik çağındaki oğlunu Romulus Augustus krallık adıyla Batı'nın yeni imparatoru olarak tahta çıkarmıştır.

Nepos tahttan indirilmesine rağmen, 480'deki ölümüne kadar Batı'nın yasal İmparatoru olarak tanınmaya devam etti, bunun üzerine Zeno, Batı Roma İmparatorluğu'nun tahtındaki son yasal iddiayı sona erdirerek İmparatorluğun bölünmesini resmen kaldırmıştır.