Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Lucilla

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Annia Aurelia Galeria Lucilla


Annia Aurelia Galeria Lucilla olarak da bilinen Lucilla, Roma tarihinde önemli bir figürdür. Roma İmparatoru Marcus Aurelius ve eşi Genç Faustina'nın [Faustina II] kızıydı. Lucilla MS 148'de doğdu ve nüfuzlu Antoninus hanedanına mensuptu. MS 164'te Lucilla, babası Marcus Aurelius'la birlikte imparator olan Lucius Verus ile evlendi. Ancak Verus'la olan evliliği, üç çocuk sahibi olmalarına rağmen mutlu değildi. MS 180 yılında babası Marcus Aurelius'un ölümünden sonra kardeşi Commodus tek imparator oldu. Ancak Lucilla ve Commodus'un gergin bir ilişkisi vardı ve sonunda Lucilla ona suikast düzenlemeye yönelik bir komploya karıştı. Komplo ortaya çıktı ve Lucilla, MS 182'de idam edildiği Capri adasına sürülmüştür.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Roma da darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparatoriçe Lucilla. Soldan sağa LVCILLA AVGVSTA - Lucilla Augusta lejantı. Sikke arka yüzde Roma tanrıçası Pudicitia. Soldan sağa PVDICITIA - Pudicitia = Saflık lejantı.

Yunan karşılığı Aidos olan Roma tanrıçası Pudicitia, antik Roma cinsel etiğinde merkezi bir fikir olan alçakgönüllülük veya cinsel erdem olarak çevrilebilecek erdemi temsil ediyordu. Terim, daha geniş bir kavram olan pudor'dan, yani kişinin topluma uygun davranışını kontrol eden utanç duygusundan türemiştir.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LUCİLLA.jpg