Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Maximian | Kyzikos

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
293 yılında Diocletianus, imparatorluğun coğrafi olarak dört bölgeye ayrıldığı ve iki Augustus ve iki Sezar tarafından yönetildiği bir sistem olan Tetrarşi'yi kurdu. Gücü dörde bölmeden önce, Diocletianus başlangıçta müttefiki Maximian'ı 286'da onunla birlikte imparator olarak yönetmesi için Augustus'a terfi ettirmişti.

Diocletian ve Maximian, ortak güç varsayımlarının bir parçası olarak, sırasıyla Jüpiter ve Herkül gibi koruyucu tanrıları benimsediler ve Jovius ve Herculius soyadlarını aldılar. Bu noktadan itibaren, antik sikkelerin çoğu, paylaşmış olduğumuz antik sikke üzerinde gösterildiği gibi, Jüpiter [Zeus] ve Herkül'ü [Herakles] onurlandıran tasvirlere sahiptir.

Sikke ön yüzde imparator Maximian. Soldan sağa IMP C M A MAXIMIANVS AVG - Imperator Caesar Marcus Aurelius Maximianus Augustus | Başkomutan [İmparator], Sezar Marcus Aurelius Maximianus, İmparator [Augustus] lejantı.

Sikke arka yüzde kayanın üzerine yerleştirilmiş sopasına yaslanmış Herkül [Herakles] tasviri. Soldan sağa VIRTVTI HERCVLIS - Virtuti Herculis | Herkül'ün cesaretine lejantı. [ VIRTVTI ERCVLIS olarak da lejant görülmektedir. ]


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Maximian.jpg


Kyzikos antik kenti sikkeleri için Tıklayınız.

İmparator Maximian'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.