Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Maximianus | Antakya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Antioch - Antakya antik kentinde darb edilmiş, imparator Maximianus'a ait Aureus kategorisinde olan antik sikke.

Sikke ön yüzde imparator Maximianus. Soldan sağa IMP C M AVR VAL MAXIMIANVS P F AVG - Imperator Caesar Marcus Aurelius Valerius Maximianus Pius Felix Augustus | İmparator Cesar Marcus Aurelius Maximianus dindar şanslı Auğustos lejantı.

Sikke arka yüzde Parcae ayakta, soldan sağa FATIS VICTRICIBVS - Fatis Victricibus | Muzaffer kaderlere lejantı.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ANTIOCH.jpg


Parcae, aynı zamanda Fata [Kaderler] olarak da bilinir. Bir bireyin yaşamının uzunluğunu ve kalitesini temsil eden iplikleri örerek ölümlü yaşam üzerindeki kaderi somutlaştıran tanrılardı. Antik Roma dininde ve mitinde Parcae - Parca, insanların ve tanrıların yaşamlarını ve ölümlerini yönlendiren kaderin kadın kişileştirmeleriydi. Yunanca karşılığı Moirai [ΜΟΙΡΕΣ]

Nümizmatik olarak, bunlar yalnızca imparator Diocletianus ve Maximianus'un çok nadir antik sikkelerinde FATIS VICTRICIBVS [Muzaffer Kaderlere] lejantı ile, aynı zamanda Venüs Victrix ve Diana Victrix gibi diğer tanrıçalara da verilen bir ünvanla görülürler. Parcae'ye tapınmak için inşa edilen bir tapınağın Roma'ya adanması Diocletianus dönemindeydi.

Antakya antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparator Maximianus'a ait daha fazla antik sikkele görselleri için Tıklayınız.

İmparator Diocletianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.