Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Otho'nun Zaferi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Antik dönem tarihçileri Plutarch [ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ] ve Suetonius'un [ΣΟΥΗΤΩΝΙΟΣ] anlatımlarına göre Otho, imparator Nero'nun ikinci karısı Poppaea Sabina'ya aşık olması nedeniyle MS 68'de Lusitania'ya [Portekiz'in bir bölgesi] gönderildi. Bu hareket onu Nero'ya karşı isyanında Tarraconensis'in valisi Galba'nın doğal müttefiki haline getirmiştir.

Nero'ya verilen destek azaldı ve Galba, Otho'nun eşliğinde Roma'ya yürüyüp imparator ilan edilirken, Roma Senatosu'nun idam tehdidi altında olan imparator Nero, katibi Epaphroditos'un yardımıyla kendini öldürmek zorunda kalmıştır. Otho, sadakatinin bir sonucu olarak Galba'nın varisi seçilmeyi bekliyordu ancak Galba, Calpurnius Piso Frugi Licinianus'u [Galba'nın evlatlık varisi] aday gösterdiğinde Otho'nun hayal kırıklığı öfke olarak kendini göstermiş ve Galba'yı öldüren Praetorian'lar arasında bir isyan başlatmıştır.

Otho iktidarı ele geçirmeye hazırlandı. Roma Forumu'nda Galba'yı öldüren Praetorian Muhafızları arasında bir komplo düzenledi. MS 69 yılının Ocak ayında kendisini İmparator ilan etti. Roma Senatosu tarafından hızla kabul edildi ve kendisine İmparator ünvanı verildi. Otho, 15 Ocak 69'da imparator olarak selamlandı, ancak imparatorluğunun kaderi uzun olmayacaktı. Mısır, Afrika ve Tuna lejyonlarının desteğine sahip olmasına rağmen, Ren nehrinde konuşlanmış güçlü lejyonlar arasında Vitellius'a destek güçlüydü ve çatışma kaçınılmaz hale gelmiştir. Otho, Dalmaçya'dan gelen takviye kuvvetleri ona ulaşamadan Vitellius'a karşı bir savaşa girişti ve Bedriacum Savaşı'nda yenilgiye uğradı. Generallerinin takviye kuvvetlerini beklemeleri ve bir kez daha savaş teklif etmeleri yönündeki isteklerini görmezden gelen Otho, imparator olarak yalnızca üç ay geçirdikten sonra, MS 69 yılının Nisan ayında intihar etmiştir.


Sikke ön yüzde Otho büstü. Soldan sağa IMP M OTHO CAESAR AVG TR P - Imperator Marcus Otho Caesar Augustur Tribunicia Potestas: Başkomutan [İmparator] Marcus Otho, Sezar, İmparator [Augustus], Tribün Gücü lejantı. Sikke arka yüzde zafer tanrıçası Victory [Nike]. Soldan sağa VICTORIA OTHONIS - Victoria Othonis: Otho'nun Zaferi lejantı. VICTORIA OTHONIS lejantlı antik sikkeler Otho'nun Vitellius'a karşı yürüttüğü kampanya sırasında askerlere ödeme yapmak için darb edilmiştir.

 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_OTH (2).jpg


 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_OTH (1).jpg