Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Probus - Sürekli Güvenlik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Marcus Aurelius Probus
Askeri zaferde Aurelianus'a denk, nezakette ise onu aşan, ruha, etkinliğe ve adalete sahip bir adam Probus.


Probus, üçüncü yüzyılın sonlarındaki asker imparatorların en büyüklerinden biriydi. Gaspçı Proculus, Bonosus ve Saturninus'a karşı yürüttüğü kampanyalar onu Roma'nın tartışmasız imparatoru haline getirdi ve Galya ve İlirya sınırlarında Germen kuvvetlerini yenilgiye uğratması, İmparatorluğun uzun süredir kaybettiği bölgeleri yeniden canlandırmıştır. Probus gerçekten de hem başarılı bir general hem de vicdanlı bir yöneticiydi. Altı yıllık hükümdarlığı boyunca İmparatorluğun iç bölgelerinin refahını güvence altına almıştı, ancak neredeyse tüm sınırlarda defalarca düşman kabilelerin akınlarıyla karşı karşıya kalmıştır.

Marcus Aurelius Probus 232'de doğdu. İmparator Aurelius'a çok benzeyen oldukça başarılı bir askerdi. Florian 276'da kendi adamları tarafından ihanete uğrayıp öldürüldüğünde, rakibi Probus imparator oldu. Probus, saltanatının çoğunu, genellikle dış kabileler tarafından giderek artan bir şekilde saldırıya uğrayan sınırları sağlamlaştırarak imparatorluğu sağlamlaştırmaya çalışarak geçirdi. 280'de Bonosus ve Proculus kendilerini Köln'de imparator ilan ettiklerinde iç ayaklanmalarla da uğraşmak zorunda kalmıştır. Probus, Siscia'dan çok da uzak olmayan Sirmium'da, bir yol inşaatı projesinde çalıştırıldığı için öfkelenen ve barışçıl bir İmparatorlukta orduların yakında gereksiz olacağı yönündeki övünen yorumuna kızan lejyoner çetesi tarafından suikasta kurban gitmiştir. İmparator Probus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Probus büstü. Soldan sağa IMP PROBVS INV AVG - Imperator Probus Invictus Augustus: Başkomutan [İmparator], Probus, Yenilmez İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde güvenlik ve istikrarın, özellikle de Roma İmparatorluğu'nun güvenliğinin tanrıçası Securitas. Soldan sağa SECVRITAS PERPETVA - Securitas Perpetua: Sürekli Güvenlik lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PROBVS.jpg


İlk kez Cicero'nun felsefi eserlerinde görülen Latince securitas kelimesi aslında tam anlamıyla psikolojik anlamda gönül rahatlığı anlamına geliyordu. Bir asır sonra sanki bir imparatorluğun huzuru olabilirmiş gibi Roma İmparatorluğunun güvenlikleri deyimi ortalıkta dolaşmaya başlamıştır. O zamana kadar imparator ulusal güvenliği temsil etmeye ve onun ruhu da siyasetin ruhunu temsil etmeye başlamıştı. Ancak kolektif refahı temsil eden tek vücut onun bedeni değildir. Kişileştirilmiş tanrıça Securitas, Roma antik sikkelerinde kavramı, onun olumsuzluklarını ve çelişkilerini ve imparatorun gücüne dayattığı kısıtlamaları aydınlatan çeşitli pozlarda görünür.