Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Septimius Severus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Septimius Severus ve DI PATRII Sikkeleri

İmparator Septimius Severus'un memleketi Lepcis Magna'nın [Leptis olarak da bilinmektedir] antik kentin koruyucu tanrıları, sırasıyla Liber Pater veya Bacchus ve Herkül ile bir tutulan Fenike tanrıları Shadaphra ve Melqart'dır. Bu tanrıların Septimius Severus için kişisel düzeyde önemli olduğu açıktır, Çünkü onlar açıkça onun rejiminin koruyucu tanrıları olarak hizmet etmişler ve saltanatı sırasında diğer birçok antik sikkeler üzerinde ve oğullarının antik sikkelerinde görünmüşlerdir. İmparator Septimius Severus'un oğulları, İmparator Caracalla'ya ait taşra sikkelerinde ters Herkül türleri hakimdir. İmparator Geta'ya ait antik sikkeler üzerinde ise, Liber veya Bacchus çok sık görülmektedir.

Epigrafik olarak, efsane DI PATRII, Roma veya İtalya dışında çok nadiren bulunan bir efsanedir. Lepcis Magna'daki Liber ve Hercules'e atıfta bulunan yazıtlarla ilgili olarak, yalnızca biri onları bu şekilde tanımlar. En yaygın epigrafik tanımları bunun yerine GENII COLONIAE [kolonilerin koruyucu tanrıları] veya DIBVS LEPCIS MAGNAE [Lecpis Magna tanrıları] şeklindedir. Literatürde de, di patrii ifadesi neredeyse sadece Roma tanrılarıyla ilgili olarak, özellikle de efsaneye göre Aeneas tarafından Truva'dan İtalya'ya getirilen penatlarla ilgili olarak kullanılmıştır. Penatlar Romalıların ev tanrılarıdır ve Penat tanrıları kültü, Roma'da Vesta tapınağında devam etmiştir.

İmparator Septimius Severus'a ait Aureus antik sikke. Sikke ön yüzde imparator Septimius Severus. Soldan sağa L SEPT SEV PERT AVG IMP II - Lucius Septimius Severus Pertinax Augustus, Imperator Tertium: Lucius Septimius Severus Pertinax, ikinci kez imparator [Augustus], baş komutan [İmparator] lejantı. Arka tip Herkül solda duruyor, sağ elinde sopasını tutuyor, sol elinde aslan postu koluna sarılmış, sağda Bacchus sağ elinde Oinokhoe [şarap sürahisi] tutuyor, çevresinde soldan sağa DIS AVSPICIB TR P II - DIS AUSPİCİBUS TRIBUNICIA POTESTATE: Koruyucu tanrılar. İkinci kez tribünlük makamının büyüğü, ikinci kez konsül, altta COS II PP - Consul Secundum, Pater Patriae: İkinci kez Konsül, Ulusun babası lejantı.


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_SS.jpg


 

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Muhteşem bir bilgi, Nümizmatik severler olarak bizlere yaptığınız tüm sunumlarınız için tesekkurler