The title of the page

Roma İmparatorluğu Septimius Severus

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718

Septimius Severus ve DI PATRII Sikkeleri​

İmparator Septimius Severus'un memleketi Lepcis Magna'nın [Leptis olarak da bilinmektedir] antik kentin koruyucu tanrıları, sırasıyla Liber Pater veya Bacchus ve Herkül ile bir tutulan Fenike tanrıları Shadaphra ve Melqart'dır. Bu tanrıların Septimius Severus için kişisel düzeyde önemli olduğu açıktır, Çünkü onlar açıkça onun rejiminin koruyucu tanrıları olarak hizmet etmişler ve saltanatı sırasında diğer birçok antik sikkeler üzerinde ve oğullarının antik sikkelerinde görünmüşlerdir. İmparator Septimius Severus'un oğulları, İmparator Caracalla'ya ait taşra sikkelerinde ters Herkül türleri hakimdir. İmparator Geta'ya ait antik sikkeler üzerinde ise, Liber veya Bacchus çok sık görülmektedir.

Epigrafik olarak, efsane DI PATRII, Roma veya İtalya dışında çok nadiren bulunan bir efsanedir. Lepcis Magna'daki Liber ve Hercules'e atıfta bulunan yazıtlarla ilgili olarak, yalnızca biri onları bu şekilde tanımlar. En yaygın epigrafik tanımları bunun yerine GENII COLONIAE [kolonilerin koruyucu tanrıları] veya DIBVS LEPCIS MAGNAE [Lecpis Magna tanrıları] şeklindedir. Literatürde de, di patrii ifadesi neredeyse sadece Roma tanrılarıyla ilgili olarak, özellikle de efsaneye göre Aeneas tarafından Truva'dan İtalya'ya getirilen penatlarla ilgili olarak kullanılmıştır. Penatlar Romalıların ev tanrılarıdır ve Penat tanrıları kültü, Roma'da Vesta tapınağında devam etmiştir.

İmparator Septimius Severus'a ait Aureus antik sikke. Ön yüzde imparator Septimius Severus çevresinde soldan sağa L•SEPT•SEV•PERT•AVG•IMP I [ LUCIUS SEPTIMUS SEVERUS PERTINAX AUGUSTUS IMPERATOR ] lejantı. Arka tip Herkül solda duruyor, sağ elinde sopasını tutuyor, sol elinde aslan postu koluna sarılmış, sağında Bacchus sağ elinde Oinokhoe [şarap sürahisi] tutuyor, çevresinde soldan sağa DIS•AVSPICIB•TR P II [ DIS AUSPİCİBUS TRIBUNICIA POTESTATE ] lejantı altta COS II PP [ CONSUL PATER PATRIAE ] lejantı.

Ön yüz LUCIUS SEPTIMUS SEVERUS PERTINAX AUGUSTUS IMPERATOR arka yüz soldan sağa DIS AUSPİCİBUS TRIBUNICIA POTESTATE, altta CONSUL PATER PATRIAE.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_SS.jpg
 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Muhteşem bir bilgi
Nümismatik severler olarak bizlere yaptığınız tüm sunumlarınız için tesekkurler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.