Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Trajan Decius | Roma

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Gaius Messius Quintus Traianus Decius

Trajan Decius, Moesia ve Pannonia'da Arap Philip I adına sefer yaparken birlikleri tarafından imparator ilan edilmiştir. Kendisi de askerleri tarafından imparator ilan edilen ancak sonuçta Decius'un müdahalesinden önce onlar tarafından öldürülen gaspçı Pacatian'ın isyanını bastırmak için gönderilmişti.

Zosimus'a göre Decius görünüşe göre isteksizdi ve iktidarı ele geçirmek istemiyordu. Ancak imparatolorluğu alan Philip, Decius'a karşı ilerledi ve ikisi Verona yakınlarında savaşta karşılaştı, ancak Philip bozguna uğradı ve öldürüldü. Daha sonra Decius'un üyeliği Senato tarafından tanındı ve Decius'a, Roma İmparatorluğu'nun optimus Princeps'i [en iyi hükümdarı] olan selefi Trajan'a atıfta bulunarak ona Traianus adını verdi.

Trajan adını almak basit bir kibirden daha fazlasıdır. MS 101-102'deki ilk Daçya Savaşı'nda Trajan, Tuna bölgesini bağımlı krallık statüsüne indirgemiş, daha sonra 105-106'daki ikinci Daçya Savaşı'ndan sonra burayı imparatorluğun bünyesine katmıştı.Aynı bölgeden gelen yeni imparatorun, sorunlu sınır bölgesindeki bir isyanı çoktan bastırdığı görülüyordu ve Devletin gücünü yeniden sağlayacağı umuluyordu.

Paylaşmış olduğumuz Aureus kategorisindeki antik sikkenin ön yüzünde Decius'un çatık kaşlı görüntüsünden yeni konumunun getirdiği endişelerini anlayabiliriz. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi yeni imparatorun tahta çıkışını ilan eder ve onun Roma'ya gelişini tasvir etmektedir.

İmparatour Decius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Decius. Soldan sağa IMP CMQ TRAIANVS DECIVS AVG - Imperator Caesar Messius Quintus Traianus Decius Augustus | Başkomutan [İmparator] Caesar Messius Quintus Trajan Decius İmparator [Augustus] lejantı.

Sikke arka yüzde imparator Decius at sırtında selamlama için eli havada. Soldan sağa ADVENTVS AVG - Adventus Augusti | İmparatorun Adventus'u.
Adventus; Roma'da karşılama töreni, imparatorun şehre gelişini kutlamak için düzenlenen bir tören.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DECIUS.jpg