The title of the page

Roma İmparatorluğu Trajan

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718
İmparator Trajan'a ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T67.jpg


Marcus Ulpius Nerva Traianus, daha ziyade Trajan adıyla bilinen Roma İmparatoru'dur. Roma İmparatorluğu'nun Beş İyi İmparatorundan ikincisidir. İmparatorluk onun döneminde en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Sikke ön yüzde imparator Trajan büstü. Göğüs üzerinde askılı aegis, büstün altında küre tasviri.
Soldan sağa IMP CAES NER TRAIANO OPTIMO AVG GER DAC - Imperator Caesar Nervae Traiano Optimo Augustus Germanicus Dacicus / Yüce komutan [İmparator] Sezar Nerva Trajan en iyi imparator [Augustus] Almanların fatihi, Daçyalıların fatihi lejantı.
Sikke arka tip Fortuna sağ elinde dümen ve sol elinde bereket [Cornucopiae] tutuyor.
Soldan sağa P M TR P COS VI P P S P Q R - Pontifex Maximus Tribunicia Potestate Consul Sextum Pater Patriae Senatus Populusque Romanus Fortuna Redux / Başrahip, tribün gücü sahibi, altıncı kez konsül, ulusun babası, Senato ve Roma halkını geri getiren talih lejantı.

Sikke ön yüzdeki imparator Trajan'ın portresi, onu sembolizmle dolu kahramanca bir kisveye büründürmektedir. Bu antik sikkenin darb edildiği tarih, MS 105'te Senato tarafından kendisine bahşedilen bir onur olan kişisel unvanının bir parçası olarak Optimus lakabını almaya rıza göstermesiyle aynı zamana denk gelmektedir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.