Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Valens Romalıların İhtişamı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Flavius Iulius Valens - Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΟΥΑΛΗΣ


Ordusunu tarihi boyutlarda destansı bir yenilgiye götüren, Roma ordusunun düşük rütbeli subayı, imparator Jovian'ın ölümü üzerine tahta geçen I. Valentinianus'un küçük erkek kardeşi Valens.

28 Mart 364'te kardeşi I. Valentinianus tarafından Doğu'da eş imparator olarak atanmış, 364'ten 378'e kadar Bizans imparatorluğu yapmıştır. Kısa süre sonra Valens'e, kendisini Konstantinopolis'te imparator ilan ettiren pagan Procopius meydan okumuştur. Valens, gaspçı Procopius ile yüzleşmek için Antakya'dan yürüdüğünde, Procopius birliklerinin çoğu tarafından terk edildi ve 27 Mayıs 366'da Thyatira [Akhisar] Savaşı'nda ihanete uğradı ve öldürüldü. 9 Ağustos 378'de Edirne Savaşı'nda, Valens'in uyguladığı zayıf taktikler, ordusunun tamamen yenilgiye uğramasına yol açtı ve düşenler arasında imparator da yer almıştır.

İmparator Valens'e ait Solidus kategorisinde olan paylaşmış olduğumuz antik sikke Antioch [Antakya] antik kentinde darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparator Valens. Soldan sağa DN VALENS PER F AVG - Dominus Noster Valens Perpetuus Felix Augustus = Lordumuz [Efendimiz] Valens, Ebedi Kutsanmış İmparator lejantı. Sikke arka yüzde tahtta oturan Roma [Sağda] ve Constantinopolis [Solda], aralarında VOT X MVL XX - VOTIS DECENNALIBVS MVLTIS VICENNALIBVS = İmparatorun yönetiminin onuncu yıldönümünde yeminler [dualar-dilekler-adaklar] ve yirminci yıldönümü için daha fazlası lejantı. Soldan sağa GLORIA ROMANORVM - Gloria Romanorum = Romalıların Zaferi lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALENS.jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzünde yer alan darphane işareti üç bölümden oluşmaktadır.
İlk lejant [ Antakya için - AN ] antik sikkenin hangi darphanede darb edildiğini tanımlayan bir kısaltmadır. Darphane adının ardından, altının saflığının test edilmesini ifade eden Obryza kelimesinin kısaltması OB lejantı yer almaktadır. Obryza kelimesi ilk olarak Yunanca'da rafine edilmiş altın anlamına gelen chrysion obryzon, Latince'de ise test anlamına gelen obrussa şeklinde ortaya çıkmıştır. Testi geçen altın, ad obrussam veya ex obrussa olarak adlandırılır. Darphanenin kısaltılmış adından sonra OB lejantının eklenmesi, antik sikkenin metalinin saflığını kanıtlamaktadır. OB lejantından sonra görülen H lejantı ise, antik sikkenin Antakya antik kentinde kaçıncı atölyede darb edildiğini belirtir.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALENS_1.jpg