Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Valerianus I

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
İmparator I. Valerianus'a ait Aureus kategorisinde olan antik sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_V1.jpg


Severus Alexander'ın konsülü ve imparator Maximinus Thrax'a karşı Gordian isyanının önde gelen destekçilerinden, ölümü geleneksel olarak Roma imparatorlarının tüm ölümlerinin en dramatik ve talihsizlerinden biri olarak bilinen, Roma İmparatorluğu'nun esir alınmış tek imparatoru olan 253'ten 260'a kadar Roma imparatoru Licinius Valerianus.

Sikke ön yüzde imparator Valerian büstü.

Soldan sağa IMP CP LIC VALERIANVS PF AVG - Imperator Caesar Publius Licinius Valerianus Pius Felix Augustus - Yüce komutan [İmparator] Sezar Publius Licinius Valerian, dindar, talihli, imparator [Augustus] lejantı.

Arka tip Victory dört nala koşan biga'yı sağa doğru sürüyor. VICTORIAE AVGG - Victoriae Duorum Augustorum / İki imparatorun [Augusti,] zaferine lejantı.

Roma tarihinin en çalkantılı dönemlerinde hüküm süren imparator Valerian, Akdeniz'deki kültürlerde Roma silahlarının algılanması üzerinde dramatik bir etkiye sahip olan şok edici bir olay olan savaşta yakalanan ilk Roma imparatoru olarak ebedi bir ün kazanmıştır.259'da Valerian, günümüz Türkiye-Suriye sınırına yakın antik Edessa/Urfa, Şanlıurfa [Ἔδεσσα] antik kentine ulaşmıştır.

Burada lejyonerler arasında bir veba salgını Roma kuvvetlerini zayıflattı ve 260'ın başlarında Valerian, Edessa Savaşı'nda kesin bir yenilgiye uğradı. Kısa bir süre sonra imparator Valerian, onlarca yıldır imparatorları rahatsız eden liderle, Büyük Şapur olarak bilinen Sasani Pers kralı I. Şapur ile karşı karşıya gelecekti. Savaş, Romalılar için kesin bir yenilgiydi ve savaşta imparator Valerian'ın kendisi esir alınmış ordusundan geriye kalanlarla birlikte İran'a sürülmüştür.