The title of the page

Roma Nümizmatiği Unvanlar

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Roma Nümizmatiği Unvanlar

Aşağıda hazırlanmış olan içerik Antik Roma sikkelerinde bulunan kısaltmaların açıklamaları hakkındadır. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Antik Roma dönemine ait sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş IMP kelimesinin anlamı İMPARATOR'dur.

Antik Roma dönemi sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş COS kelimesinin açılımı CONSUL / KONSÜL. Konsül Antik Roma medeniyetinin cumhuriyet ile yönetildiği dönemdeki en üst düzey yöneticileri ifade eder, aynı zamanda anlamı yüksektir [Ύπατος].

Antik Sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş PM kelimesinin açılımı PONTİFEX MAXİMUS = BAŞ RAHİP. Pontifex Maximus antik Roma devlet dini kurumlarından Pontifler Koleji'nin en büyük rahibi.

Sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş PP kelimesinin açılımı PATER PATRİAE = VATANIN BABASI. PATER PATRİAE [PP] Roma İmparatorluğu döneminde verilen onur unvanıdır.

Sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş AVG kelimesinin açılımı AUGUSTUS = MAJESTELERİ. Augustus, Roma İmparatorluğu'nun ilk imparatorudur. Sonraki İmparatorların darp etmiş olduğu sikkeler üzerinde AVG unvan olarak kullanılmıştır.

Roma sikkeleri üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş CAES kelimesinin açılımı CAESAR = SEZAR. İmparatorlara verilen bir unvandır. CAESAR unvanı Roma Cumhuriyeti'nin İmparatorluğa dönüşmesini sağlayan Jül Sezar'dan gelmektedir. Sikkeler üzerinde CAES kelimesini kısaltma olmadan CAESAR olarakta darp edilmiş olduğunu görebilirsiniz.


Bu sitedeki tasarım ve yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş TRP kelimesinin açılımı TRİBUNİCİA POTASTES = TRİBÜNLÜK GÜCÜ. Tribunus antik Roma’da çeşitli sivil ve askeri görevlilere verilen unvandır. Örnek olarak askeri tribunusları, hazine tribunusları gibi. Aynı zamanda halk tarafından seçilen devlet görevlisi.

Antik sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş PIVS/PIUS kelimesinin anlamı DİNDAR demektir.


Antik sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş FELIX kelimesinin anlamı ŞANSLI / MUTLU demektir.


Antik sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş GER kelimesinin açılımı GERMANİCUS = ALMANYA FATİHİ. Antik sikkeler üzerinde kısaltma olmadan GERMANICVS = GERMANİCUS olarak da darp edilmiş olduğunu görebilirsiniz.
Antik sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş DAC kelimesinin açılımı DACİCUS = DACİA FATİHİ. Sikkeler üzerinde DACIA olarakta darp edilmiştir.
Antik sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş ARM kelimesinin açılımı ARMENİACUS = ARMANİA FATİHİ.


Antik sikkeler üzerinde kısaltma olarak darp edilmiş SARM kelimesinin açılımı SARMATİCUS = SARMATİA FATİHİ. Sikkeler üzerinde SARMATIA - SARMAT olarakta darp edilmiş olduğunu görebilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
151
Beğeni
475
Hangi statüde ise onu belirten kısaltmalar
Antik sikkelerin numizmatik ayrıntılarını öğrenmemizde çok faydalı oluyor teşekkürler @Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.