The title of the page

Sakız Adası Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Chios [ Χίος ] Antik Kenti

Antik dönem ismi Chios [ Χίος ] olan antik kent günümüz Sakız adasıdır. Sakız Adası [Χίος] Yunanistan'ın Ege Denizi'nde yer alan bir adasıdır. Strabon yazıtlarında adanın iyi limanı bulunduğunu, bunlardan birinin 80 tekne alabilecek durumda olduğunu yazmaktadır.
Sakız Adası [Χίος] antik kentinin sembolü Sfenks tasviridir. Sfenks [Σφιγξ] ; kafası koç, kuş, veya insan, gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel tasviridir. MÖ 3. yüzyıla kadar şehrin nümizmatik rozeti olarak kalmıştır. Sakız Adası [Χίος] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikkelerin arka yüzlerinde genellikle üzüm salkımı olan bir amfora tasviri darb edilmiştir. Bu sembol adanın yerel şaraba dayanan zenginliğinin ve ticaret faaliyetinin bir göstergesini de anlatmaktadır. Aynı zamanda antik kentte darb edilmiş olan Antik Sikkeler üzerinde monogram olarak sadece Sfenks [Σφιγξ,] tasvrileri görülmektedir. Chios [ Χίος ] antik kenti Homeros’un doğum yeri olduğu ileri sürülen kentlerden biridir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Chios [ Χίος ] Sakız adası antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.