Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Same Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341

Same [ΣΑΜΗ] Antik Kenti Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Same .jpg


Kephalos'un dördüncü oğlu Samos tarafından kurulan Same antik kenti, Yunanistan'ın altıncı en büyük adası ve İyonya Denizi'nin en büyüğü olan ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ-Kephallenia [günümüz Kefalonya] adasında bulunan antik kenttir. Günümüz Sami kasabası. Kephallenia adası, anakaradaki Elis şehri ile ilişkiliydi ancak bağımsız olarak işlev görüyordu. Klasik Dönem'de Kephallenia dört şehri nedeniyle bir tetropolis olarak biliniyordu. Batı yarımadasındaki Pale [Paliki], Koutavos Körfezi yakınındaki batı kıyısındaki Kranion, doğu tarafında ise Same ve Pronni antik kentleri.

Mitolojiye göre ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ-Kephallenia adası, adını Mycenae'li Amphitryon'un Taphians ve Teleboan'lara karşı savaşında yardım eden mitolojik figür Kephalos'tan almıştır. Yardımına karşılık Amphitryon, Kephalos'a o zamanlar Samos adı verilen ve daha sonra Kephallenia olarak anılacak olan bir ada hediye etmiştir. Kephalos'un dört oğlunun adadaki dört şehri kurduğuna inanılır. Kephallenia'nın antik sikkeleri ada üzerinde bulunan dört poleis'inden [Şehir] Kranion, Pale, Pronnoi ve Same ile bilinmektedir. Adanın ilk sikke darbı MÖ 5. yüzyılın sonlarında Kranion antik kentinde başlamıştır.

ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ-Kephallenia adasında bulunan Same [ΣΑΜΗ] antik kentinin antik sikkeleri çok nadirdir ve bilinen çok az sayıda antik sikkesi vardır. Bilinen antik sikkeleri arasında Kephalos ve Prokris'in trajik mitolojisine gönderme yapan antik sikke türleri vardır. Bu tip antik sikkenin ön yüzünde Atina Kralı Erechtheos'un kızlarından Prokris tasviri arka yüzde ise Tazı tasviri ile birlike ΣΑ-SA lejantı vardır. Prokris Kephalos'la evlendi ve bundan sonra, başlangıçta Samos olarak adlandırılan adanın ismi Kephallenia olarak değiştirildi. Antik kentin sikkelerinde görülen Tazı, karısı Prokris'in hırslı bir avcı olan Kephalos'a hediyesi olan Laelaps'tır. Aynı zamanda Prokris Kephalos'a asla ıskalayamayan bir mızrak vermiştir. Tazı, avını her zaman yakalayabilmesi açısından özeldi. Kephalos, asla yakalanamayacak olan Teumessian tilkisini yakalamak için Laelaps'ı göndermiştir. Prokris, Kephalos avlanırken ona sürpriz bir ziyarette bulundu ve çalıların arasında görünmeden saklanarak Kephalos'a süpriz yapmak istemiştir. Ancak çalıların arkasındaki Prokris, onu vahşi bir hayvan, belki de bir yaban domuzu sanan Kephalos tarafından öldürülmüştür.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Same .jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1.jpg