The title of the page

Savatra Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Savatra [Σαύατρα] Antik KentiAntik dönem ismi Savatra [Σαύατρα] olan antik günümüz Konya iline bağlı olan Yağlıbayat köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Savatra kelimesinin anlamı Kutsal Baba demektir. Antoninus Pius döneminde [MS 138-161] Lykaonia bölgesi ayrı bir eyalete dönüşmüştür.

Strabon yazıtlarında Savatra [Σαύατρα] bölgesi hakkında; Garsaura [Aksaray] yakınında bir kasaba olduğunu, burada dünyanın en derin kuyularının bulunduğunu suyun bu kuyulardan çekildiğini ve ülkede müthiş bir koyun yetiştiriciliğinin yapıldığını, derin kuyulardan elde edilen suyun da burada parayla satıldığını belirtmektedir.

Bazı antik bölgelerin sınırları farklı zamanlarda çok büyük ölçüde değiştiği için antik kentleri farklı bölgelere bağlı olarak da görebilirsiniz.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Savatra [Σαύατρα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.