The title of the page

Sebastopolis Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Sebastopolis [ Σεβαστούπολις ] Antik Kenti

Antik dönem ismi Sebastopolis [ Σεβαστούπολις ] olan antik günümüz Tokat / Sulusaray ilçesi sınırları içerisinde Çekerek Çayı çevresinde bulunmaktadır. Antik kentin ismi Sebastopolis [ Σεβαστούπολις ] Sebasto [ Büyük - Ulu - Muhteşem ] ve Polis [Şehir] kelimelerinden türetilmiştir. Sebastopolis [ Σεβαστούπολις ] Büyük Ulu Şehir anlamına gelir. Bazı kaynaklarda antik kentin ismi Herakleopolis [Ἡρακλεόπολις] olarak geçmektedir. Heraklaopolis [Ἡρακλεόπολις] Herakles Kenti anlamına gelmektedir. Herakles Yunan ve Roma Mitolojisinde gücü kuvveti simgeleyen yarı tanrı bir varlıktır. Sebastopolis [ Σεβαστούπολις ] adını almadan önce antik kentin adı Karana olarak Strabon yazıtlarında geçmektedir. [ Farklı bölgelerde Sebastopolis ve Heraklaopolis ismi olan başka antik kentler mevcuttur ]

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Sebastopolis [ Σεβαστούπολις ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.