The title of the page

Seleucia Pieria Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,933
Beğeni
9,797
Seleucia Pieria [Σελεύκεια ἐν Πιερίᾳ] Antik KentiAntik dönem ismi Seleukeia/Seleucia Pieria [Σελεύκεια ἐν Πιερίᾳ] olan antik kent günümüz Hatay/Samandağ ilçesine bağlı Çevlik beldesinde Musa Dağı'nın güneyinde, Makedon fatihi Büyük İskender'in haleflerinden ve Seleukos İmparatorluğu'nun kurucusu Selevkos I. Nikator tarafından başkent olarak kurulmuş olan antik kenttir.

Seleucia Pieria [Σελεύκεια ἐν Πιερίᾳ] Antik Kenti aynı zamanda Selevkos İmparatorluğu'nun Tetrapolisi içerisinde yer alan antik kentlerden birisidir. Suriye Tetrapolisi içerisinde daha fazla antik kent bulunsada en önemli Tetropolisler olan Antioch[Antakya], Seleucia Pieria [Samandağ], Apamea [Ἀπάμεια] ve Laodiceia [Suriye/Lazkiye] antik kentleri Suriye tetrapolisini oluşturmaktadır. Tetrapolis [Τετράπολις] Yunanca dört şehir anlamına gelir.
Deniz kenarındaki Seleucia ve Suedia olarak da bilinmektedir. Antik kent . MÖ 246'da Ptolemy Euergetes tarafından ele geçirilmiştir. Günümüzde görülen çoğu bina ve yapı Roma dönemine aittir. Seleucia Pieria [Σελεύκεια ἐν Πιερίᾳ] Antik Kenti Antakya'nın en önemli liman kentlerinden birisidir.M.S. 69–81 yılları arasında Roma imparatoru Vespasianus ve oğlu imparator Titus tarafından şehri ve limanı sel baskınlarından korumak için Musa Dağı'ndan çıkan derenin yatağını değiştirerek, sel sularını başka yöne akıtma düşüncesi ile Romalılar tarafından dağ oyularak, 1380 metre uzunluğunda bir tünel açılmıştır.

Aynı bölgede Al Mina isimli antik kent vardır. 1936’da yapılan kazılarda M.Ö. 750’den M.Ö. 300’e uzanan dokuz yapı katmanı tespit edilmiştir. M.Ö. 301’de Seleukos I Nikator’un Seleukeia Pieria antik kentini kurmasından sonra bu kentin gölgesinde kalmıştır. Antik kente ait kalıntılar Asi Nehri’nin getirdiği alüvyonların altında kalmıştır. Bölgedeki en önemli kalıntı bir höyük üzerinde kurulu Samandağ’a Suriye taraflarından geldiği düşünülen ve hakkında çok az şey bilinen Şeyh Yusuf el Garip türbesidir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Seleucia Pieria [Σελεύκεια ἐν Πιερίᾳ] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,933
Beğeni
9,797
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,933
Beğeni
9,797
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.