The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Seleukos Krallığı Alexander II Zabinas Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Seleukos Kralı Alexander II Zabinas [Ἀντίοχος Ευεργέτης]II. Demetrius'un ölümüyle kral olan Alexander II Theos Epiphanes Nikephoros [Ἀλέξανδρος Θεός Ἐπιφανής Νικηφόρος]. Gerçek ebeveynleri belli değildir. Çoğu antik tarihçi Kralın Seleukos olduğu iddiasının yanlış olduğunu belirtmektedir. Zabinas soyadı [Ζαβίνας] Sami kökenlidir. Satın alınan veya tanrıdan satın alınan anlamına gelmektedir. II.Alexander'ın, Kral Alexander I Theopator Euergetes Balas'ın oğlu olduğu düşünülmektedir. II.Alexander'ın antik sikkelerinin ikonografisi Kral Alexander I Theopator Euergetes Balas'ın babası Antiochus IV'ün soyuna dayandığını göstermektedir.


Mısır birlikleri tarafından desteklenen VIII. Antiochus, topraklarının çoğunu kaybeden II. Aleksander'a savaş açtı ve savaş Alexander II Zabinas'ın yenilgisi ile sonuçlanmıştır. Savaşmak yerine, Alexander II Zabinas [Ἀντίοχος Ευεργέτης] kraliyet hazinelerini almaya, tapınakların değerli eşyalarını çalmaya ve gece Yunanistan'a yelken açmaya karar vermiştir. Bazı yabancı astlarıyla birlikte Zeus tapınağını yağmalarken, halk tarafından keşfedilmiş ve kaçarak canını zor kurtarmıştır. Alexander II Zabinas [Ἀντίοχος Ευεργέτης], Antiochus VIII'in yenilgisinin ardından Antakya'ya kaçmıştır. Askerlerine ödeme yapacak kaynakları olmayan kral, Jüpiter'in [Zeus] tapınağından altın bir Nike'ın çıkarılmasını emretmiş ve zaferin ona Jüpiter tarafından ödünç verildiğini söylemiştir. Şehir halkı krala isyan etmiş ve kral kaçmak zorunda kalmıştır. Kral Alexander II Zabinas [Ἀντίοχος Ευεργέτης] daha sonra adamları tarafından terk edilmiş ve haydutlar tarafından yakalanarak idamını emreden VIII. Antiochus'a teslim edilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Seleukos Kralı Alexander II Zabinas'a [Ἀντίοχος Ευεργέτης] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.