Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Seleukos Krallığı Antakya Antiochos III Megas

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.


Yaygın olarak Büyük Antiochos III olarak bilinen Antiochos III Megas, Helenistik dönemde önemli bir figürdü ve geniş Seleukos İmparatorluğu'nda MÖ 222'den MÖ 187'ye kadar hüküm sürdü. Onun yönetimi, antik dünya üzerinde kalıcı bir etki bırakan iddialı askeri kampanyalar ve stratejik diplomasi ile karakterizedir.

Antiochos III, imparatorluğun etkisinin azaldığı zorlu bir dönemde Seleukos tahtına çıktı. Eski ihtişamını geri kazanmaya kararlı olarak, etkileyici bir dizi askeri sefere çıktı. En dikkate değer başarılarından biri, Küçük Asya, Levant ve hatta Yunanistan'ın bazı bölgelerindeki bölgelerin kurtarılmasına yol açan Mısır'ın başarılı işgaliydi. Ancak hırsları muhalefetsiz değildi. Mısır'a karşı yapılan Dördüncü Suriye Savaşı, başlangıçta zaferle sonuçlanmış olsa da, sonuçta Raphia Muharebesi'nde yenilgiye uğradı ve Küçük Asya'ya yayılma çabaları onu heybetli Roma Cumhuriyeti ile doğrudan çatışmaya sokmuştur.

Antiochos III'ün Roma ile çatışması, MÖ 188'de onu toprakları teslim etmeye zorlayan ve bölgesel arzularını kısıtlayan bir antlaşma olan Apamea Barışı ile sonuçlandı. Tüm aksaklıklara rağmen onun saltanatı, Seleukos İmparatorluğu'nun tarihinde, gücün kısa süreli yeniden dirilişini simgeleyen önemli bir iz bırakmıştır. Trajik bir şekilde, III. Antiochos'un hayatı, MÖ 187'de bir doğu seferi sırasında suikasta kurban gitmesiyle zamansız bir şekilde sona erdi. Onun mirası, hem hırslı hem de sınırlı bir mirastır; büyük planları Roma'nın büyüyen gücüyle çatışan, Seleukos İmparatorluğu'nun kaderini ve Helenistik çağdaki tarihin daha geniş akışını şekillendiren bir hükümdardır.

Seleukos Krallığı Antiochus III Megas'a [ΑΝΤΙΟΧΟΣ Γ Ο ΜΕΓΑΣ] ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg