The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Seleukos Krallığı Antiochus Hierax Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Seleukos Kralı Antiochus Hierax [Aντιoχoς Ιεραξ]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antiochos Hierax .jpg


Antiochus Hierax [Aντιoχoς Ιεραξ], Seleucus II'nin küçük kardeşi. Orta Doğu'daki Seleukos hakimiyetlerinin varisi. Kardeşinin Mısır ile savaşı sırasında Anadolu'da bağımsızlığını ilan etti ve tahtı ele geçirmeye çalışmıştır.

MÖ 240/39'da Antiochus Hierax [Aντιoχoς Ιεραξ], Seleukos imparatorluğunu kendisi ve kardeşi arasında paylaştıran bir anlaşmayı kabul etmedi. Bu Küçük Asya'daki Seleukos otoritesini yıllarca istikrarsızlaştıran sözde Kardeşler Savaşı'nın patlak vermesine yol açmıştır. Antiochus Hierax [Aντιoχoς Ιεραξ], büyük bir Galat paralı asker grubu ve Pontos Kralı II. Mithridates'in desteğiyle, 240 yılındaki Ankyra Savaşı'nda kardeşini büyük bir yenilgiye uğrattı ve onu Toros Sıradağları'na geri sürmüştür. Antiochus Hierax [Aντιoχoς Ιεραξ], Galatyalılarıyla birlikte Frigya'yı dolaşarak şehirleri yağmalayarak zengin olmuştur.

Antiochus Hierax [Aντιoχoς Ιεραξ], Suriye'ye döndüğünde, Suriye'de ve Doğu'da kardeşine karşı isyan çıkarmaya çalıştı. Sonuç olarak 227'de Trakya'ya sürgüne gönderildi ve burada fiilen tutsak olarak yaşadı. Ertesi yıl kaçmayı başardı ve bir ordu kurmak için dağlara kaçtı, ancak bir Galat çetesi tarafından öldürülmüştür.

Antiochos Hierax, ölümünden sonra tebaası tarafından sevgiyle anılmadıysa da, Phylarchos'tan en azından atının hala onun anısını onurlandırdığını duyuyoruz. Kralın ölümünden sorumlu Galat reisi ata bindiğinde, hayvanın binicisiyle birlikte bir uçurumdan atlayarak efendisinin intikamını aldığı söylenir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Seleukos Kralı Antiochus Hierax'a [Aντιoχoς Ιεραξ] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Hierax (11).jpg
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (10).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.