The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Seleukos Krallığı Antiochus X Eusebes Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Seleukos Kralı Antiochus X Eusebes Philopator [Ἀντίοχος Εὐσεβής Φιλοπάτωρ]Helenistik dönemde Suriye Kralı olarak hüküm süren Seleukos Kralı Antiochus X Eusebes Philopator [Ἀντίοχος Εὐσεβής Φιλοπάτωρ]. Antiochus X'in ilk eylemlerinden biri babasının intikamını almak olmuştur. MÖ 94'te başkent Antakya'ya ilerleyerek Selevkos VI'yı kuzey Suriye'den Kilikya'ya sürmüştür. MÖ 2. yüzyıl, Suriye merkezli Seleukos İmparatorluğu'nun sonu gelmeyen hanedan kavgaları ve yabancı Mısır ve Roma müdahaleleri nedeniyle dağılmaya başlamış ve sürekli iç savaşların ortasında Suriye paramparça olmuştur. Seleukos talipleri taht için savaşarak ülkeyi parçalamıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Seleukos Kralı Antiochus X Eusebes Philopatorya [Ἀντίοχος Εὐσεβής Φιλοπάτωρ] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.