The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Seleukos Krallığı Diodotus Tryphon Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Seleukos Kralı Diodotus Tryphon [Διόδοτος Τρύφων]Diodotus Tryphon [Διόδοτος Τρύφων] Seleukos İmparatorluğu'nun bir Yunan kralı. 139 ile 138 yılları arasında Seleukos imparatorluğunun tek hükümdarıydı. Diodotus Tryphon [Διόδοτος Τρύφων] tüm krallığın kontrolünü ele geçirmek için hanedan dışından gelen tek isyancı olarak Seleukos imparatorluğu tarihinde benzersizdir. Başlangıçta Kral I. Alexander Balas'ın emrinde bir memurdur. MÖ 144'te Demetrius II Nicator isyanına öncülük etmiş ve hızla Suriye'nin ve Levant'ın çoğunu kontrol altına almıştır. Diodotus Tryphon [Διόδοτος Τρύφων] kendini kral ilan etmiştir. Tryphon Autocrator [Τρύφων Αὐτοκράτωρ] kraliyet adını aldı ve Seleukos hanedanından uzaklaşmıştır. MÖ 138'de II. Demetrius'un kardeşi Antiochus VII Sidetes Suriye'yi işgal ederek egemenliğine son vermiştir.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Seleukos Kralı Diodotus Tryphon'a [Διόδοτος Τρύφων] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.