Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Septimius Severus Roma'ya Dönüş

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Roma İmparatorluğu Septimius Severus Roma'ya Dönüş


Septimius Severus, imparator Marcus Aurelius'un yönetimi altında senatörlük rütbesi kazandı ve Marcus Aurelius'un oğlu [Commodus] ve halefi tarafından Pannonia Superior'a vali olarak atanana kadar successor [Halef] onuruna kadar ilerlemiştir.

Commodus, 31 Aralık 192'de banyosunda boğulduktan sonra imparatorluk görevi Roma'nın şehir valisi Pertinax'a verilmiştir. Ancak Praetorian Muhafızların sadakatini satın almayı başaramayınca, imparatorluğunun 87. gününde saraya baskın yapan üç yüz askerden oluşan bir grup tarafından öldürülmüştür. Pertinax'ın ölümü öğrenildiğinde Septimius Severus'un komutasındaki kuvvetler onu yeni imparator ilan etmişlerdir.

Septimius Severus, başkentteki konumunu sağlamlaştırmak için hemen Roma'ya yürüdü. Bu arada Praetorian Muhafızlar, Roma'daki imparatorluk ünvanını zengin Didius Julianus'a açık arttırmayla sattı. Bu utanç verici gelişmeye karşı halkın öfkesi, Britanya ve Suriye'deki komutanlar sırasıyla Clodius Albinus ve Pescennius Niger'in kendilerini rakip imparator ilan etmelerine neden olmuştur.

Böylece MS 193 yılı sözde Beş İmparator Yılı olarak bilinmeye başlanmıştır. Septimius Severus Roma'ya yaklaşırken Didius Julianus öldürüldü ve bu Septimius Severus'un başkenti direnişle karşılaşmadan ele geçirmesine izin verdi. Batı'da ve Doğu'da eşzamanlı düşmanlarla karşılaşmaktan endişe duyan Septimius Severus, Clodius Albinus'la pazarlık yaptı ve Nijer'e karşı destek karşılığında [MS 194 Issus Savaşı] ona Sezar [kıdemsiz ortak imparator] pozisyonunu teklif etmiştir. Clodius Albinus bu teklifi kabul etmiştir.

Septimius Severus, MS 195'te, Mezopotamya'daki Roma'nın bağımlı krallıklarının müdahalesine yanıt olarak Part İmparatorluğu'na savaş açtı. Zaferle Roma'ya dönen Septimius Severus, kendisini imparator ilan eden ve MS 196'da Galya'yı işgal eden eski müttefiki Clodius Albinus'a karşı yürümeden önce en büyük oğlu Caracalla'yı Sezar olarak atamıştır. Albinus, Lugdunum yakınlarında yenilgiye uğradı ve ertesi yıl intihar ederek Septimus Severus'u Roma dünyasının tartışmasız efendisi olarak bırakmıştır. Böylece sözde Beş İmparator Yılı sona ermiştir. MS 198'de Septimius Severus, Caracalla'yı Augustus [tam ortak imparator] konumuna yükseltti ve Doğu'da yeni ve büyük bir savaşa başlamadan önce küçük oğlu Geta'yı Sezar olarak atamıştır.

Britannia'daki sorunlar Severus ve oğullarını MS 208'de adanın kuzey kabilelerine karşı sefere çıkmaya yöneltti. Hep birlikte Kaledonyalıları geri püskürttüler ve Antoninler Duvarı'nı yeniden işgal ettiler. Kuzeydeki bu ilerleyiş ve Doğu'da elde edilen kazanımlar sayesinde Roma İmparatorluğu, Septimius Severus döneminde en büyük toprak genişliğine ulaşmıştır.

Septimius Severus MS 210 yılında Eboracum'da [York] hastalandığında, oğullarının imparatorluğun iyiliği için birlikte çalışacaklarını ve devam edeceklerini boşuna umut etmişti. Septimius Severus 4 Şubat 211'de öldü. Yıl sonundan önce Geta, yeraltı dünyası'nda babasına katılmıştı. Caracalla iktidarda tek başına kalmak için küçük kardeşi Popplius Septimius Geta'yı anneleri Julia Domna'nın evinde öldürerek tek başına Roma imparatoru olarak kalmıştır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Septimius Severus'un MS 196'daki ilk Part savaşının ardından Septimius Severus'un at sırtında Roma'ya dönüşünü kutlamaktadır. ADVENTV AVG FELICISSIMO - Adventui Augusti Felicissimo | İmparatorun [Augustus] en hayırlı dönüşü.

İmparator Septimius Severus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Septimius Severus .jpg